به گزارش اسپوتنیک، صدراعظم آلمان اعلام کرد که ویروس کرونا هندی نسبت به ویروس جهش یافته کووید ۱۹ در انگلیس بسیار تهاجمی‌تر است.

آنگلا مرکل روز جمعه در اجلاس مجازی گروه ۲۰ در مورد بحران جهانی بهداشت به توزیع ناعادلانه واکسن کرونا پرداخت و گفت: برلین متعهد شد ۱۰۰ میلیون دلار به برنامه جهانی کواکس با هدف توزیع واکسن کرونا در میان کشورهای دارای درآمد متوسط ​​و پایین بپردازد.

صدراعظم آلمان همچنین قول داد تا ۳۰ میلیون دوز واکسن مازاد به کشورهای فقیر اهدا کند. وی علاوه براین از شرکت کنندگان در اجلاس گروه ۲۰ خواست تا این روند را دنبال کنند.

سخنان مرکل در حالی مطرح شد که شرکت‌های تولید کنندگان واکسن کرونا از جمله فایزر، مادرنا و جانسون در نشست گروه ۲۰ متعهد به ارائه سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون دوز واکسن کرونا با هزینه این شرکت‌ها و یا با تخفیف به کشورهای متوسط و کم در آمد در سال جاری و یا سال آینده شدند.

اورسولا فون درلاین رئیس کمیسیون اروپا روز جمعه در پیام توییتری نوشت: ما در حال همکاری نزدیک با شرکای صنعتی خود برای تهیه واکسن به کشورهای کم درآمد و متوسط ​​هستیم. آنها متعهد شدند که ۱.۳ میلیارد دوز را در سال ۲۰۲۱ در اختیار این کشورها قرار دهند.

سخنان مرکل در مورد تهاجی‌تر بودن ویروس هندی نیز در حالی مطرح می شود که بنابر اعلام سازمان جهانی بهداشت، نوع هندی ویروس کرونا به دلیل «جهش مضاعف» قدرت سرایت بیشتری نسبت به دیگر گونه ها دارد.

در ویروس جهش یافته هندی برای نخستین بار، دو موتاسیون (تغییرات ژنتیکی) همزمان شناسایی شده‌اند، پیش از این هم سابقه ترکیب متاسیون ها وجود داشته، ولی هیچ وقت به طور همزمان یک ویروس در یک ویروس ادغام نشده بود.

این گونه ویروس خطرناک در بیشتر قاره‌های جهان  به راحتی در حال تبدیل شدن به اکثریت جمعیت مبتلایان به کرونا است و اکنون بیش از ۶۰ درصد مبتلایان به کرونا در هندوستان به گونه جهش یافته ویروس مبتلا شده‌اند.

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند