خبرگزاری فرانسه گزارش داد، دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق امریکا ضمن ستایش از رهبر کره شمالی گفت که رئیس جمهوری کره جنوبی، آمریکا را غارت می کند.

ترامپ در بیانیه ای نوشت: "رهبر کره شمالی کیم جونگ اون که با او آشنا شدم و در سخت ترین شرایط، او را دوست داشتم هیچ وقت به رئیس جمهور فعلی کره جنوبی احترام نمی گذاشت. "مون جه این" (رئیس جمهور کره جنوبی) به عنوان یک رهبر و مذاکره کننده ضعیف بود جز درباره غارت نظامی مستمر و طولانی مدت آمریکا.

ترامپ افزود: برای دهه ها با ما مثل احمق ها تعامل کردند. با این حال توانستم آنها (کره جنوبی) را مجبور کنم میلیاردها دلار اضافه در مقابل دریافت حمایت و خدمات نظامی از امریکا، بپردازند.

رئیس جمهور سابق امریکا ادامه داد: دولت رئیس جمهور فعلی جو بایدن حتی میلیاردها دلار اضافه ای را که قبلا کره جنوبی با پرداخت آنها به آمریکا موافقت کرده بود درخواست نکرده است.

ترامپ در دوره ریاست جمهوری اش وارد میانجیگیری برای حل بحران اتمی شبه جزیره کره شد. او همچنین چند دیدار با رهبر کره شمالی برگزار کرد.

در این دوره، کره شمالی آزمایش های اتمی و موشکی را به تاخیر انداخت اما توسعه برنامه های تسلیحاتی اش را ادامه داد.

در بخش جنوبی شبه جزیره کره ( کره جنوبی)، سئول با افزایش 14 درصدی هزینه پرداختی به آمریکا بابت دریافت خدمات امنیتی نظامی از این کشور موافقت کرد.

ترامپ بارها کره جنوبی را به استفاده مجانی از حضور نظامی امریکا در این کشور متهم کرد و این موضوع باعث شد تنش در روابط این دو هم پیمان بالا بگیرد.

امریکا حدود 28 هزار و 500 نظامی در کره جنوبی مستقر کرده است

هدف از این اقدام، دفاع از کره جنوبی در برابر کره شمالی و همچنین حمایت از منافع امریکا در شمال شرق آسیاست.

کره جنوبی براساس توافق جدید موافقت کرده مبلغ 1.03 میلیارد دلار بابت سال 2021 به امریکا بپردازد. این رقم هر ساله افزایش خواهد یافت.

این رقم نسبت به 920 میلیون دلار سال قبل (سال 2020) نشان دهنده افزایش 13 درصدی است.

 
این مطلب برایم مفید است
120 نفر این پست را پسندیده اند