مصطفی قانعی در خصوص تولید داروهای گیاهی برای درمان بیماری کرونا، گفت: در پروتکل‌های درمانی این بیماری تاکید شده است که این داروها می‌توانند برای تسکین بیماری مورد استفاده قرار گیرند.

وی ادامه داد: زمانی که سازمان غذا و دارو تاییدیه برای دارویی صادر می‌کند، می‌توان از آن دارو برای درمان استفاده کرد.

قانعی اظهار کرد: ولی آنچه که به عنوان دارو برای بیماری کووید-۱۹ در نظر داریم، دارویی است که بتواند در ICU بیمارستان‌ها به کاهش مرگ بیماران مبتلا منجر شود. بر این اساس تاکنون ۳ داروی "کورتیکوئید استروئید"، "داروی ضد انعقاد" و "اکسیژن" به عنوان داروهایی که در کاهش مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا موثر هستند، معرفی شده‌اند.

دبیر کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا تاکید کرد: سایر داروها اعم از آن دسته از داروهایی که تولید آنها اعلام شده است، اثر اثبات شده‌ای ندارند و در پروتکل‌های درمانی بین المللی نیز وارد نشده‌اند، ضمن آنکه در کشور نیز دارویی که منجر به کاهش مرگ ومیر ناشی از این ویروس شود، در اختیار نداریم.

به گزارش ایسنا، اخیرا از سوی برخی از مسوولان ادعای کشف دارویی برای درمان بیماری کووید-۱۹ اعلام شده است که به گفته دکتر قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی تاکنون چنین دارویی نه در پروتکل‌های درمانی جهانی وارد شده و نه در ایران به تولید رسیده است.

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند