از آن زمان تاکنون زنان به ثبت رکورد‌هایی برای پیاده روی فضایی و پرواز‌های طولانی مدت در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرداخته‌اند، هدف ناسا این است که تا سال ۲۰۲۴ در برنامه آرتمیس که خواهر دوقلوی آپولو نامگذاری شده است، اولین زن را روی ماه بفرستد.

اولین زن در فضا: والنتینا ترشکووا

والنتینا ترشکوا، اولین زنی است که به فضا رفت و به این ترتیب راه را برای زنان دیگر باز کرد. ترشکوا کیهان نورد روسی، از بین بیش از ۴۰۰ متقاضی برای ماموریت وستوک ۶ در ۱۶ ژوئن ۱۹۶۳ انتخاب شد. او در آن زمان ۲۶ سال داشت. این اتفاق پس از پرواز یوری گاگارین در تاریخ ۱۲ آوریل ۱۹۶۱ به فضا به عنوان اولین فضانورد مرد رخ داد.

ترشکووا در روستای Maslennikovo در شمال شرقی مسکو متولد شد. او خلبان نبود، اما ۱۲۶ تجربه چتربازی گسترده داشت. ترشکوا یکی از چهار زنی بود که ۱۸ ماه برای وستوک ۶ آموزش دیده بود و در نهایت به عنوان خلبان پرواز انتخاب شد. این ماموریت دو روز بعد از وستوک ۵ با هدایت والری بیکوفسکی فضانورد آغاز شد.

ترشکووا در طول ماموریت خود ۷۰ ساعت را در فضا گذراند و ۴۸ بار دور زمین چرخید. او اگرچه نمادی از اکتشافات فضایی روسیه بود، اما دیگر هیچگاه به فضا سفر نکرد و باقی عمر خود را به عنوان یک خلبان و مربی آزمایشی گذراند.

این مطلب برایم مفید است
125 نفر این پست را پسندیده اند