"استفن سایبرت" سخنگوی "آنگلا مرکل" صدراعظم آلمان با ابراز ناراحتی از سرکوب صورت گرفته در میانمار گفت: چنین خشونت مرگباری علیه تظاهرکنندگان مسالمت آمیز قابل توجیه نیست.

سایبرت در ادامه با محکوم کردن خشونت، گفت که دولت آلمان از دولت نظامی میانمار می خواهد تا به سرکوب خود پایان دهد و نهایت خویشتنداری را به عمل آورد.

برلین همچنین از میانمار خواست که از طریق گفت و گو به روند دموکراتیک برگردد و آنگ سان سوچی (رهبر برکنار شده میانمار) را آزاد کند.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان گفت: ما امروز سفیر میانمار را احضار کردیم تا این موضع را روشن کنیم. 

ارتش میانمار که به نام "تاتمادا" شناخته می‌شود، روز اول فوریه (۱۳ بهمن) با ادعای تقلب در انتخابات پارلمانی آبان ماه اقدام به تصاحب قدرت کرد.

این کودتا یک دهه پس از پایان حکومت نظامی ۴۹ ساله روی داد و منجر به یک کارزار نافرمانی مدنی شامل اعتصابات و تظاهرات در سرتاسر این کشور جنوب شرقی آسیا شده است.

سازمان ملل به تازگی با استناد به اطلاعات معتبر اعلام کرد بر اثر شلیک روز یکشنبه نیروهای امنیتی میانمار به معترضان ضد کودتا دستکم ۱۸ نفر کشته و بیش از ۳۰ تن دیگر مجروح شدند.

این بالاترین تعداد تلفات روزانه در جریان سرکوب اعتراضات در میانمار بوده است. معترضان خواستار بازگشت به قدرت دولت غیرنظامی آنگ سان سوچی هستند که با کودتای روز اول فوریه برکنار شد. گفته می‌شود که در جریان اعتراضات روز یکشنبه حدود یک هزار نفر بازداشت شده‌اند.

دفتر حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای اعلام کرد که مرگ معترضان بنا به گزارشها بر اثر تیراندازی با تیر جنگی در شهرهای یانگون ، داوی ، ماندالای ، مییک ، باگو و پوکوکو روی داده است و نیروهای نظامی همچنین از گاز اشک‌آور و سلاح‌های دیگری هم استفاده کرده‌اند

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند