به گزارش خبرگزاری رویترز، الکسی ناوالنی، منتقد اصلی کرملین هفته گذشته به سه سال و نیم حبس بابت نقض حبس تعلیقی محکوم شد که خودش گفته این حکم، با انگیزه سیاسی بوده است. غرب این پرونده را محکوم کره و در حال بررسی وضع تحریم‌های احتمالی علیه مسکو است.

ناوالنی در پرونده جدیدش به بی اعتبار و مسخره کردن یک کهنه سرباز جنگ دوم جهانی بابت حضورش در یک فیلم در حمایت از اصلاحات قانونی اساسی در سال گذشته میلادی متهم شده که به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه این اجازه را می‌دهد تا برای دو دوره دیگر و پس از ۲۰۲۴ اگر بخواهد، کاندیدای ریاست جمهوری روسیه شود.

ناوالنی، افراد در این فیلم را خائن و فاسد می‌خواند و مقام‌ها را به استفاده از این اتهام زنی‌ها برای مخدوش کردن وجهه خودش متهم می‌کند.

اگر این اتهام اثبات شود، وی با دو سال حبس دیگر روبرو می‌شود اما وکیل ناوالنی گفته که موکلش نمی‌تواند با حکم بازداشت روبرو شود چون جرم ارتکابی پیش از تغییر قانونی اتفاق افتاده که برای چنین جرمی، حکم حبس در نظر گرفته می‌شود.

هنوز مشخص نیست که آیا قاضی رسیدگی به این پرونده با چنین تحلیلی موافق است یا خیر.

تدابیر امنیتی امروز برای برگزاری دادگاه ناوالنی شدید بوده است. پلیس و نیروهای امنیتی در داخل دادگاه و اطراف آن مستقر شدند و دادستان با سه محافظ حاضر شد.

حامیان ناوالنی قرار است روز یکشنبه نوع جدیدی از اعتراضات را برگزار کنند و برای ۱۵ دقیقه در حیاط منازل خود با روشن کردن چراغ قوه‌های موبایل‌هایشان به دستگیری و زندانی شدن منتقد کرملین اعتراض کنند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند