در این برنامه که هم اکنون در حال برگزاری است، سید مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، قادر آشنا، حجت الاسلام و المسلمین محمد مهدی بهداروند،حسین مسافر آستانه، بهرام ابراهیمی، اختر تاجیک، همایون علی آبادی، جمشید داورپناه، بهزاد فراهانی، فریبا متخصص، شهرام گیل آبادی، حمید نیلی، اصغر همت، امین رهبر، حسین پارسایی، ایوب آقاخانی و... حضور دارند و اجرای برنامه بر عهده نیما کرمی است. 
در آغاز این برنامه سید مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ویدئوکلیپی خطاب به هنرمندان گفت: امید است که شیوع این ویروس کرونا هرچه زودتر متوقف شود و رویدادهای هنری ما از جمله تئاتر و جشنواره های پیش رو با کیفیت و بدون دغدغه به اجرا درآیند.

همچنین قادر آشنا مدیر کل هنرهای نمایشی نیز در کلیپ دیگری، از همه شرکت کنندگان جشنواره و مدیران هنری تقدیر کرد و افزود: جشنواره امسال با جشنواره‌های سال گذشته تفاوت دارد. ما تلاش کردیم تمام شیوه نامه ها را رعایت کنیم. از همه عوامل برای برگزاری این جشنواره آبرومندانه تشکر می‌کنم. باید دعا کنیم سال آینده این ویروس نباشد و خدا به ما قدرتی دهد تا برای عزت ایران تلاش کنیم.

سپس حسین مسافرآستانه، دبیر این دوره از جشنواره  گفت: هنرمندان در سالی که گذشت بیشتر به موضوعاتی رو آوردند که به دغدغه‌های جامعه بیشتر پرداخت.
وی افزود: در این دوره از جشنواره به موضوعاتی مثل ترور و شهدای سلامت پرداخته شد وهنرمندان نشان دادن که دغدغه مردم از آن‌ها جدانیست.
دبیر جشنواره با اشاره به بخش ویژه سرباز انقلاب گفت:  اضافه شدن این بخش به جشنواره نشان داد که این موضوع مسئله مهم اجتماعی ماست که هنرمندان به آن پرداختند.
مسافر آستانه تاکید کرد:مردم با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی اجازه دادند تا این دوره از جشنواره برگزار شود.

در ادامه برگزیدگان بخش مسابقه عکس و پوستر با حضور مهدی آشنا دبیر بخش عکس و محمد ژیان، هنرمند پیشکسوت معرفی شدند.

دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و جایزه نقدی رتبه اول نیز به «شهریار دبیری» برای عکس نمایش «فرانکنشتاین» اختصاص یافت.

لوح تقدیر و جایزه نقدی رتبه دوم نیز به «فاطمه حسن پور زعفرانی» برای عکس نمایش «جانکاه» تعلق گرفت.

لوح تقدیر و جایزه نقدی رتبه سوم به «مریم قهرمانی‌زاده» برای عکس نمایش «مری پاپینز» اهدا شد.

بخش پوستر:

در بخش پوستر نیز «مهدی رایگانی» برای طراحی پوستر نمایش «دراکولا» رتبه اول، «سروش حیدری» برای طراحی پوستر نمایش «شاه شکار» رتبه دوم و «سینا افشار» برای طراحی پوستر نمایش «اسم» رتبه سوم را دریافت کردند.

در ادامه برنامه، از محسن فخری‌زاده، شهید هسته‌ای تقدیر شد و حامد و مهدی فخری‌زاده، فرزندان او در کلیپی از پدر خود یاد کردند و از علاقه او به فرهنگ و هنر و موسیقی سخن گفتند.

بعد از پخش این کلیپ، برگزیدگان متروی تهران معرفی شدند.

در این بخش، لوح تقدیر و 30 میلیون ریال جایزه نقدی به نمایش خیابانی «ژنرال» به نویسندگی و کارگردانی «سعید بادینی» از زاهدان تعلق گرفت.

لوح تقدیر و 60 میلیون ریال جایزه نقدی به نمایش «سه شنبه‌های لعنتی» به نویسندگی و کارگردانی «محمد مهدی خاتمی» از تهران اختصاص یافت.

نمایش «پاشوره» به نویسندگی و کارگردانی «حسن عابدی» از بجنورد نیز از سوی متروی تهران لوح تقدیر و 60 میلیون ریال جایزه نقدی را دریافت کرد.

بعد از اجرای قطعه موسیقی بخش بعدی اهدای جوایز آغاز شد.

در ادامه حسین مسافر آستانه، سید عباس صالحی و مجبتی حسینی برای پاسداشت مقام هنری همایون علی‌آبادی نویسنده و منتقد تئاتر، جمشید داورپناه نویسنده و کارگردان تئاتر، اختر تاجیک عکاس و بهرام ابراهیمی بازیگر روی صحنه آمدند و از این هنرمندان با اهدای جوایزی تقدیر کردند.
در بخش دیگری از این مراسم سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه ظاهرا امشب رسم بر سخن نگفتن است، گفت که او نیز از این روند پیروی می کند و تنها به ابراز قدردانی از هنرمندان و پیشکسوتان بسنده کرد.

بخش عکس:

رتبه اول: دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و جایزه نقدی به شهریار دبیری برای عکس نمایش «فرانکنشتاین» اختصاص یافت.

رتبه دوم: لوح تقدیر و جایزه نقدی به «نیلوفر استا» برای عکس نمایش «اودیسه ۲۰۲۰»تعلق گرفت.

رتبه سوم: لوح تقدیر و جایزه نقدی به «مریم قهرمانی زاده» برای عکس نمایش «مری پاپینز» اهدا شد.

بخش پوستر

رتبه سوم: لوح تقدیر و جایزه نقدی به «سینا افشار» برای طراحی پوستر نمایش «اسم» اهدا شد.

رتبه دوم: لوح تقدیر و جایزه نقدی به «سروش حیدری» برای طراحی پوستر نمایش «شاه شکار» تعلق گرفت.

رتبه اول: دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و جایزه نقدی به «مهدی رایگانی» برای طراحی پوستر نمایش «دراکولا» اهدا شد.

تله تئاتر

الف- تدوین

برگزیده: دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «علیرضا رضایی» و «آرمان کارخانه» برای تدوین تئاتر تلویزیونی «هزار و یک تو» اهدا شد.

طراحی نور تصویر

برگزیده: دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «مهدی گودرزی» و «میلاد شکیبا» برای طراحی نور و تصویر تئاتر تلویزیونی «آینه یک روز زنده است» اهدا شد.

بازیگری زن

برگزیده: دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «بهناز جعفری» برای بازی در تئاتر تلویزیونی «آینه یک روز زنده است» اهدا شد.

متن

برگزیده: دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «عبدالرضا حیاتی» برای متن تئاتر تلویزیونی «آتش در نیستان» تعلق گرفت.

کارگردان تلویزیونی

برگزیده: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «شهرام گیل آبادی» برای کارگردانی تئاتر تلویزیونی «آینه یک روز زنده است» اهدا شد.

کارگردان هنری

برگزیده: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «السا فیروز آذر» برای کارگردانی هنری تئاتر تلویزیونی «هزار و یک تو» تعلق گرفت.

مسابقه تئاتر خیابانی:

طراحی حرکت

برگزیده: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی مشترکاً به «سامان شکیبا» و «سارینا شاد» برای طراحی حرکت نمایش «مضحکه در مضحکه»

ب- موسیقی

برگزیده: دیپلم افتخار و جایزه نقدی مشترکاً به «احمد صمیمی» و «امیرمحمد انصافی» برای آهنگسازی نمایش «نبرد بام» تعلق گرفت.

طراحی فضا

برگزیده: دیپلم افتخار و جایزه نقدی مشترکاً به «احمد صمیمی» و «مارال ایزدبخش» برای طراحی فضای نمایش «V.A.R» اهدا شد.

بازیگری مرد

برتر: لوح تقدیر و جایزه نقدی به طور مشترک به «سامان شکیبا» برای بازی در نمایش­های «حباب زیر آب» و «مضحکه در مضحکه» و «امیرحسین انصافی» برای بازی در نمایش «مضحکه در مضحکه» اهدا شد.

برگزیده: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «محمدهادی عطایی» برای بازی در نمایش «نبرد بام» تعلق گرفت.

کارگردانی

برتر: لوح تقدیر و جایزه نقدی به «سمیه مهری» برای کارگردانی نمایش «مضحکه در مضحکه» اهدا شد.

برگزیده: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «مهدی ضیائیان» برای کارگردانی نمایش «نبرد بام» تعلق گرفت.

طرح و ایده

برتر: لوح تقدیر و جایزه نقدی مشترکاً به:

«احمد صمیمی» برای طرح و ایده نمایش «V.A.R»

و «مارال ایزدبخش» برای طرح و ایده نمایش «V.A.R» تعلق گرفت.

برگزیده: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «سمیه مهری» برای طرح و ایده نمایش «مضحکه در مضحکه» اهدا شد.

جایزه بزرگ

برگزیده: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «هادی کیانی» برای کارگردانی نمایش «واگویه­های یک فشنگ جنون زده» تعلق گرفت.

رادیو تئاتر

طراحی صدا و افکت

برگزیده: دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «نرگس موسی­پور» برای طراحی صدا و افکت نمایش رادیویی «اتاق 24» اهدا شد.

بازیگری مرد

برتر: لوح تقدیر و جایزه نقدی مشترکاً به «عباس توفیقی» برای بازی در  نمایش رادیویی «اتاق 24» و «ایوب آقاخانی» برای بازی در نمایش رادیویی «سین جیم» اهدا شد.

برگزیده: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «علی میلانی» برای بازی در نمایش رادیویی «سین جیم» تعلق گرفت.

بازیگری زن

برگزیده: دیپلم افتخار و جایزه نقدی مشترکاً به «نوشین حسن­زاده» برای بازی در  نمایش رادیویی «اتاق 24» ، «آنیسا مصطفی پور» برای بازی در نمایش «بوسه بر ماه»  و «رزا مزینانیان» برای بازی در نمایش «قهرمان من تویی» اهدا شد.

تهیه کنندگی

برگزیده: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «سامی یوسفی» برای تهیه کنندگی  نمایش رادیویی «قهرمان من تویی» تعلق گرفت.

نمایشنامه نویسی

برگزیده: دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «سینا نیکوکار» برای نگارش  نمایشنامه رادیویی «سین جیم» اهدا شد.

کارگردانی

برتر: لوح تقدیر و جایزه نقدی تقدیم می­شود به «مصطفی کولیوندی» برای کارگردانی نمایش رادیویی «چریکه» تعلق گرفت.

برگزیده: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «علی بهرامی»برای کارگردانی نمایش رادیویی «سین جیم» اهدا شد.

 تقدیر

دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «مجید آینه» برای صدابرداری تمامی آثار حاضر در مسابقه نمایش رادیویی اهدا شد.

دیگرگونه‌های اجرایی:

طراحی اجرا (کارگردانی)

برگزیده: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «مهیار جوادیها» برای طراحی اجرای نمایش «تناسخ» اهدا شد.

بهره گیری از مکان (کارگردانی)

برگزیده: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به  «پویان محمودی» به خاطر بهترین استفاده از ویژگی­های مکان در اجرای نمایش «15 ثانیه» تعلق گرفت.

اجراگر (بازیگری)

برگزیده: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «گلنوش قهرمانی» برای اجراگری در نمایش «15 ثانیه» اهدا شد.

ایده اجرایی (نویسندگی)

برگزیده:تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «رضا سعیدی» برای اجرای نمایش «حیاط ناتمام خانه ورنوسفادرانی» تعلق گرفت.

مسابقه تئاتر صحنه‌ای

گریم

برگزیده: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «سارا اسکندری» برای طراحی گریم نمایش «سگدو» تعلق گرفت.

موسیقی

برگزیده: دیپلم افتخار و جایزه نقدی مشترکاً به «حسین اصیلی مازغی» و «عبدالرضا سرابی» برای آهنگسازی نمایش «نگاهم به دریاست تا کسی آب را نبرد» اهدا شد.

طراحی نور

برگزیده: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «احسان فلاحت پیشه» برای طراحی نور نمایش «پنهان خانه پنج در» اهدا شد.

طراحی لباس

برگزیده: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «سعید معروفی» برای طراحی لباس نمایش «تن­ها» تعلق گرفت.

طراحی صحنه

برگزیده: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «سعید مؤذنی» برای طراحی صحنه نمایش «بهشت حکیم الله» تعلق گرفت.

بازیگری زن

برتر: لوح تقدیر و جایزه نقدی به «ویدا موسوی» برای بازی در نمایش «بهشت حکیم الله» اهدا شد.

برگزیده: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «آیه کیانپور» برای بازی در  نمایش «سگدو» تعلق گرفت.

بازیگری مرد

برتر: لوح تقدیر و جایزه نقدی به گروه بازیگران نمایش «آبگوشت زهرماری» اهدا شد.

برتر: لوح تقدیر و جایزه نقدی به «حمیدرضا محمدی» برای بازی در نمایش «هار یا مردی که به هنگامه تولد هر دو دستش پر از خون بود» تعلق گرفت.

برگزیده: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «سروش طاهری» برای بازی در  نمایش «سگدو» اهدا شد.

نمایشنامه نویسی

برتر: لوح تقدیر و جایزه نقدی به «باقر سروش» برای نگارش نمایشنامه «اتول سورون» تعلق گرفت.

برگزیده: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «محمد چرم‌شیر» برای نگارش نمایشنامه «سگدو» تعلق گرفت.

کارگردانی

برتر: لوح تقدیر و جایزه نقدی به «اوشان محمودی» برای کارگردانی نمایش «پینوکیو» تعلق گرفت.

برگزیده: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به«نیما ایمان­زاده» برای کارگردانی نمایش «باب بارا» اهدا شد.

تقدیر ویژه هیأت داوران

لوح تقدیر ویژه هیأت داوران به همراه جایزه نقدی برای پرداختن به موضوع «اپیدمی» و نیز همراهی پیشکسوتان و جوانان تئاتر گرگان به گروه نمایش «اپیدمی» اهدا شد.

جایزه ویژه هیأت داوران

برگزیده: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به نمایش «کمین ژاله» از قزوین تعلق گرفت.

جایزه بزرگ

برگزیده: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به نمایش «باب بارا» از سنندج اهدا شد.

سرباز انقلاب

موسیقی

برگزیده: دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «مهدی کرمی» برای آهنگسازی نمایش «قاصد» اهدا شد.

 طراحی فضا

برگزیده: دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «سیدمهرداد کاووسی» برای طراحی فضا نمایش «زهی خیال باطل» تعلق گرفت.

بازیگری مرد

برتر: لوح تقدیر و جایزه نقدی به «سیدمهرداد کاووسی» برای بازی در نمایش «زهی خیال باطل» اهدا شد.

برگزیده: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «سیدپویا امامی» برای بازی در نمایش «زندگی با طعم باروت» تعلق گرفت.

بازیگری زن

برتر: لوح تقدیر و جایزه نقدی به «آرزو جعفری» برای بازی در نمایش «قاصد» تعلق گرفت.

برگزیده: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «نجمه مهرابی خوزانی» برای بازی در نمایش «زندگی با طعم باروت» اهدا شد.

طرح و ایده پردازی

برتر: لوح تقدیر و جایزه نقدی به «مصطفی جعفری خوزانی» برای طرح و ایده پردازی نمایش  «انگشتری» تعلق گرفت.

برگزیده: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «سعید بادینی» برای طرح و ایده پردازی نمایش «ژنرال» اهدا شد.

کارگردانی

برتر: لوح تقدیر و جایزه نقدی مشترکاً به «سیدمهرداد کاووسی» برای کارگردانی نمایش «زهی خیال باطل» و «مجتبی خلیلی» برای کارگردانی نمایش «زندگی با طعم باروت» اهدا شد.

برگزیده: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «سعید بادینی» برای کارگردانی نمایش «ژنرال» تعلق گرفت.

کار برگزیده

برگزیده: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «سعید بادینی» برای کارگردانی نمایش «ژنرال» اهدا شد.

گزارش صحنه‌ای

 تصویربرداری

برگزیده: دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «محمدرضا اکبری»، «پوریا سبحانی»، «احمد اسماعیلی» و «علی مسیح آبادی» برای تصویربرداری نمایش «اپیدمی» اهدا شد.

صدابرداری

برگزیده: دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «حمید نجفی راد» برای صدابرداری نمایش «ننه دلاور» تعلق گرفت.

تدوین

برگزیده: دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «مجتبی اسماعیل زاده» برای تدوین نمایش «خونه باد» اهدا شد.

طراحی نور

برگزیده: دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «رضا پورتراب­زاده» برای طراحی نور نمایش «اپیدمی» تعلق گرفت.

کارگردان فنی

برگزیده: دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «رضا دادویی» برای کارگردانی نمایش «به مناسبت ورود اشکان» تعلق گرفت.

جایزه ویژه هیأت داوران

برگزیده: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «شهرام گیل آبادی» برای کارگردانی نمایش «یک دقیقه و سیزده ثانیه» اهدا شد.

مسابقه نمایشنامه‌نویسی:

رتبه سوم: لوح تقدیر و جایزه نقدی به «مهدی علیپور اصل» برای نگارش نمایشنامه «جنگ و صلح» اهدا شد.

رتبه دوم: لوح تقدیر و جایزه نقدی به «مهرداد رایانی مخصوص» برای نگارش نمایشنامه «مردی که گل به دهان گریست» تعلق گرفت.

رتبه اول: دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و جایزه نقدی به «محسن عظیمی» برای نگارش نمایشنامه «من پیپ هستم آقای دیکنز » اهدا شد.

حاشیه‌ها:

اجرای قطعاتی موسیقی توسط وحید اسداللهی از مفاخر موسیقی آذربایجان و گروهش از دیگر بخش‌های این برنامه بود.

در بخش پایانی حسین مسافر آستانه و نوید محمد زاده برای اهدای جوایز روی صحنه آمدند.

عباس غفاری کارگردان‌ «سگدو» به نیابت از محمد چرم‌شیر که جایزه برگزیده نمایشنامه نویسی را دریافت کرده بود، روی صحنه آمد و پس از کسب این جایزه گفت: آقای چرم‌شیر این جایزه را به روح بلند همه هنرمندانی که از دست داده‌ایم، تقدیم می‌کنند. جای آنها پر شدنی نیست.

شهرام گیل آبادی هم پس از دریافت جایزه‌اش از شرایط دشوار هنرمندان تئاتر سخن گفت و خواستار توجه بیشتر به معیشت آنان شد.

بهناز جعفری نیز پس از دریافت جایزه‌اش، این برنامه را غریبانه خواند و با یادی از پرویز پورحسینی ، بازیگر پیشکسوتی که چندی پیش بر اثر کرونا درگذشت، از حاضران خواست به احترام او یک دقیقه سکوت کنند.

جعفری با اشاره به شور و شوق جوانان جاضر در برنامه افزود: دلم برای همه این شور و هیجان‌ها تنگ شده بود. به یاد عزیزان از دست رفته یک دقیقه سکوت و برای آینده بهتر تئاتر تلاش کنیم.

علی بهرامی هم با تقدیر از استادانش در رادیو، از برگزارکنندگان جشنواره قدردانی کرد که چراغ تئاتر را در سالی که سوسو می‌کرد، روشن نگه داشتند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند