اسپوتنیک گزارش داد، «رزماری دی کارلو» معاون دبیرکل سازمان ملل متحد امروز سه شنبه در نشست مجازی شورای امنیت در خصوص ارائه گزارش ۶ ماهه درباره اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ (قطعنامه برجام) اعلام کرد: «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد از کشورها می‌خواهد تا روابط تجاری خود را با ایران حفظ کنند.

به گزارش اسپوتنیک، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در این نشست ادامه داد: ایران قصد خود برای ماندن در برجام را نشان داده است؛ همچنین، اقدامات انجام شده درباره برخی از تعهدات مالی (اقدامات خصمانه واشنگتن در ازسرگیری تحریم‌ها علیه تهران) قابل بازگشت است.

به گفته معاون دبیرکل سازمان ملل؛ گوترش همچنین بر اهمیت استفاده از همه ابتکارها برای حمایت از روابط تجاری و اقتصادی با ایران تأکید دارد؛ به ویژه با توجه به چالش‌های اقتصادی و درمانی کنونی ناشی از همه گیری ویروس کرونا.

«رزماری دی کارلو» در ادامه اضافه کرد: دبیرکل سازمان ملل از همه طرف‌های این توافق می‌خواهد تا به طور سازنده‌ای برای حل مشکلات خود از طریق مکانیسم حل اختلاف تلاش کنند.

این در حالیست که یک سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، ایران نیز بر اساس مادتین ۲۶ و ۳۶ مصرح در این توافق بین‌المللی به دلیل انفعال اروپا و نقض عهدِ آمریکا؛ برخی از تعهدات برجامی خود را کاهش داد.

این مطلب برایم مفید است
38 نفر این پست را پسندیده اند