«الهام علی‌اف» رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان بعد از ورود نیروهای این کشور به منطقه بازپس گرفته شده «آغ‌دام» گفت در صورتی که «نیروهای عاقل» در ارمنستان روی کار بیایند، باکو آماده است روابط با ایروان را عادی کند. وی افزود اما در حال حاضر بحران عمیق داخلی در این کشور وجود دارد.

علی‌اف گفت: مناقشه ارمنستان و جمهوری آذربایجان در آستانه پشت سر گذاشته شدن است. کارشناسان بین‌المللی هم با این موضوع موافق هستند.

وی در صحبت‌هایش به ساکنان قبلی آغ‌دام، بازپس‌گیری این منطقه را تبریک گفت و افزود بیانیه سه‌جانبه آتش‌بس در قره‌باغ به طور کامل با منافع جمهوری آذربایجان مطابقت دارد.

رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان تصریح کرد اولین اقدام در خصوص این منطقه پاکسازی آن از مین است که اقدامی زمانبر خواهد بود و بعد از آن پروژه‌های زیربنایی آغاز خواهد شد. 

علی‌اف گفت: سربازان ما و افسران توانایی‌های خود را نشان  دادند. ما هم توانایی‌های سیاسی خود را نشان دادیم.

سرویس مطبوعاتی وزارت دفاع جمهوری آذربایجان پیشتر از ورود واحدهایی از نیروهای مسلح این کشور به منطقه آغ‌دام خبر داد.

به گزارش «تاس»، این وزارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد: طبق بیانیه سه‌جانبه امضا شده از سوی رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان، رئیس‌جمهور روسیه و نخست‌وزیر ارمنستان، بیستم نوامبر واحدهایی از ارتش جمهوری آذربایجان وارد منطقه آغ‌دام شدند.

جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان بیش از یک ماه در منطقه قره‌باغ کوهستانی با یکدیگر درگیر بودند. طی این مدت سه بار بر سر توقف درگیری‌ها و آتش‌بس بشردوستانه توافق کردند که دو بار با میانجی‌گری مسکو بود و بار سوم با میانجی‌گری واشنگتن حاصل شد، اما هر بار این توافق نقض و درگیری از سر گرفته شده است.

با این وجود ولادیمیر پوتین به همراه «الهام علی‌اف»، رئیس‌جمهور جمهوری آذر‌بایجان و «نیکول پاشینیان»، نخست‌وزیر ارمنستان نهم نوامبر (۱۹ آبان) بیانیه مشترکی را برای اجرای آتش‌بس در منطقه مورد مناقشه «قره باغ کوهستانی» امضا کردند تا از روز بعد یعنی دهم نوامبر اجرا شود.

بر اساس این توافق، ارمنستان موظف است علاوه بر تخلیه اراضی اشغالی جمهوری آذربایجان در آغ‌دام، کلبجر و لاچین، کریدوری زمینی از نخجوان به جمهوری آذربایجان ایجاد کند.

این مطلب برایم مفید است
15 نفر این پست را پسندیده اند