وزارت امور خارجه روسیه روز سه شنبه در این بیانیه آورده است: روز ۱۵ نوامبر (روز یکشنبه) اسراییل مناقصه احداث یک هزار واحد مسکونی در منطقه «گیوات خاماتوس» در شرق اورشلیم (بیت المقدس) را اعلام کرد.

 در این بیانیه اضافه شده است: این تصمیم با مبانی حقوقی حل و فصل مسائل خاورمیانه مغایرت دارد. احداث بخش جدیدی از شهرک در این منطقه منجر به جدا شدن اورشلیم (بیت المقدس) از بیت اللحم می‌شود و یکپارچگی سرزمینی حکومت فلسطین که در قطعنامه‌های سازمان ملل بر آن تاکید شده است را نقض می‌کند.

در بیانیه آمده  است: بر موضع اصولی روسیه مبنی بر غیرقانونی بودن شهرک‌های اسراییلی در کرانه باختری رود اردن تاکید می‌کنیم. این گونه اقدامات اسراییل مانعی در مسیر دستیابی به حل و فصل عادلانه مناقشه اسراییل و فلسطین و برقراری صلح پایدار و جامع در منطقه خاورمیانه می‌شود.

در پایان بیانیه دعوت به خودداری از هر گونه اقدام شده است که دورنمای از سرگیری مذاکرات مستقیم بین فلسطین و اسراییل در مورد مسائل بنیادین موقعیت نهایی فلسطین را مخدوش می‌کند.

پس از اشغال کرانه باختری رود اردن و قدس در سال ۱۹۶۷ توسط اسرائیل بیش از ۲۵۰ شهرک یهودی‌نشین در این مناطق ساخته شده که حدود ۶۵۰ هزار یهودی در آنها ساکن هستند. بر اساس اصول حقوق بین المللی سکونت آنان در این شهرک‌ها که در منطقه اشغالی ساخته شده، غیرقانونی است.

گفتنی است فلسطینیان تقریبا هر جمعه در مناطق مختلف کرانه باختری در اعتراض به شهرک سازی اسرائیل و ساخت دیوار حائل تظاهرات می‌کنند و مورد حمله نظامیان رژیم صهیونیستی قرار می‌گیرند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند