به گزارش آسوشیتدپرس،  هر چند مقام‌های رسمی دولت ترکیه در جریان سفر وزیر امور خارجه آمریکا بودند اما از حضور او در استانبول به جای آنکارا خشمگین شدند و البته تلاش کردند بی ‌احترامی پمپئو را به روی خودشان نیاورند. وزیر امور خارجه ایالات متحده در ادامه سفر دوره‌ای خود به هفت کشور اروپا و خاورمیانه روز سه‌شنبه وارد استانبول شد و با بارتولومیو اول، اسقف اعظم قسطنطنیه و رهبر معنوی حدود ۳۰۰ میلیون مسیحی ارتدوکس دیدار و گفتگو کرد.

اعلام واشنگتن مبنی بر اینکه گفتگوهای وزیر امور خارجه با رهبران روحانی کلیسای ارتدکس بر آزادی بیان در ترکیه متمرکز خواهد بود، خشم آنکارا را برانگیخت. دولتمردان ترکیه از طرف آمریکایی خواستند هنگام سخن گفتن از آزادی به آینه نگاه کنند و بر نقض گسترده حقوق بشر در ایالات متحده متمرکز شوند. از نگاه رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری و دیگر مقام‌های ارشد آنکارا، نژادپرستی، اسلام‌هراسی و جرایم ریشه‌گرفته از نفرت‌پراکنی موضوع‌هایی است که می‌تواند توجه ساکنان کاخ سفید را جلب کند.

با وجود دیدار نکردن پمپئو با مقام‌های رسمی ترکیه، وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد پمپئو اوایل ماه دسامبر در گردهمایی وزیران خارجه ناتو با همتای ترک خود دیدار و گفتگو خواهد کرد. همزمان با حضور وزیر خارجه آمریکا در استانبول، مردم ترکیه به نشانه اعتراض به سیاست‌های آمریکا بیرون محل اقامت اسقف اعظم قسطنطنیه جمع شدند و علیه امپریالیسم آمریکا شعار مرگ سر دادند. روی برخی دستنوشته‌های مردم عبارت‌هایی چون آمریکا قاتل میلیون‌ها مسلمان به چشم می‌خورد.

پمپئو در ادامه سفرش به سرزمین‌های اشغالی می‌رود و از شهرک‌های صهیونیست‌نشین در کرانه غربی بازدید می‌کند؛ اقدامی که وزیران امور خارجه پیشین آمریکا معمولا از آن پرهیز می‌کردند. او روز سه‌شنبه از مسجد تاریخی رستم پاشا در استانبول هم بازدید کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
47 نفر این پست را پسندیده اند