در حالی که مسکو گمانه‌زنی‌ها درباره حضور نیروهای صلح‌بان ترکیه‌ای برای اجرای توافق آتش‌بس بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان را رد کرده است، وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد، آنکارا اجرای این توافق را کنترل خواهد کرد.

«مولود چاووش اغلو» وزیر خارجه ترکیه که ساعاتی پس از اعلام توافق آتش‌بس میان ارمنستان، جمهوری آذربایجان و روسیه، در پیامی توییتری این توافق را پیروزی قاطع جمهوری آذربایجان خواند، حالا در جمع خبرنگاران درباره نقش آنکارا در زمینه اجرای این توافق اظهارنظر کرد.

وی پیشتر در صفحه توئیتر خود درباره این توافق نوشت که «پیروزی» جمهوری آذربایجان در زمین نبرد و در میز مذاکره را تبریک می‌گوید و آن‌ها توانستند در میز مذاکره و میدان نبرد دستاوردهای مهمی داشته باشند.

به گزارش اسپوتنیک، چاووش اوغلو در جمع خبرنگاران هم بار دیگر این توافق را «پیروزی بزرگ برای (جمهوری) آذربایجان» خواند.

وزیر خارجه ترکیه با بیان اینکه کشورش اجرای آتش‌بس در قره باغ کوهستانی را کنترل خواهد کرد، گفت: «ما اکنون داریم درباره اینکه چگونه (توافق آتش‌بس) مراعات و کنترل شود، صحبت می‌کنیم البته کل فرایند به صورت مشترک (با باکو) تحت نظارت قرار خواهد گرفت».

وی تاکید کرد، طبق توافق هفت منطقه در قره‌باغ کوهستانی «به صورت کامل به (جمهوری) آذربایجان تحویل داده خواهد شد» که چهار منطقه از این هفت منطقه (در درگیری‌های اخیر) تحت کنترل باکو قرار گرفته‌اند.

وزیر خارجه ترکیه همچنین بر ادامه حمایت‌های این کشور از جمهوری آذربایجان تاکید کرد.

صحبت‌های چاووش اوغلو درباره نقش آفرینی این کشور در کنترل اجرای توافق آتش‌بس بین باکو، ایروان و مسکو دقایقی بعد از اظهارنظر وزارت خارجه روسیه درباره این توافق صورت گرفت.

وزارت خارجه روسیه در واکنش به برخی خبرها مبنی بر احتمال حضور نیروهای ترکیه‌ای در قره‌باغ کوهستانی بعد از توافق اتمام جنگ بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان اعلام کرد، وضعیت منطقه قره‌باغ کوهستانی در بیانیه مشترک بین سران سه کشور روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان تشریح شده و فقط صلح‌بانان روسی در خط تماس واقع در منطقه قره‌باغ مستقر خواهند شد.

روسای جمهور روسیه، جمهوری آذربایجان و نخست‌وزیر ارمنستان شامگاه دوشنبه (دیشب) از حصول توافق بر سر اتمام درگیری‌ها بر سر قره باغ کوهستانی خبر دادند.

بر اساس بخشی از این توافق 10 بندی که باعت بروز اعتراضاتی در داخل ارمنستان و تشدید درخواست‌ها برای استعفای «نیکول پاشینیان» از نخست‌وزیری شده است، قرار است نیروهای صلح‌بان روسیه در منطقه مستقر شوند.

در توافق آمده است: منطقه آغ‌دام و اراضی جمهوری آذربایجان در منطقه قازاخ که تحت سیطره جمهوری ارمنستان بود، از تاریخ ۲۰ نوامبر(۳۰ آبان) به آذربایجان واگذار خواهد شد. جمهوری ارمنستان منطقه کلبجار را تا ۱۵ نوامبر (۲۵ آبان) و منطقه لاچین را تا ۱ دسامبر (۱۳ آذر) تحویل جمهوری آذربایجان خواهد داد و کریدور لاچین را تا عرض ۵ کیلومتر پشت سر خواهد گذاشت. همچنین جمهوری‌ ارمنستان ارتباطات حمل و نقلی بین مناطق غربی جمهوری آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان را فراهم می‌کند. 

این مطلب برایم مفید است
11 نفر این پست را پسندیده اند