به گزارش بیزینس استاندارد، «ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت خارجه چین، امروز (پنج‌شنبه) در نشست خبری روزانه خود تاکید کرد کشورش به اقدامات آمریکا علیه رسانه‌های چینی واکنش خواهد داشت و به این اقدامات پاسخ مناسبی می‌دهد.

این مقام چینی تاکید کرد: «پکن به اقدامات آمریکا در معرفی شرکت‌های رسانه‌ای چین به عنوان عاملی خارجی پاسخ مناسب و قانونی خواهد داد.»

این در حالی است که روز گذشته «مایک پمپئو» وزیر امورخارجه آمریکا، در گزارش روزانه خود اعلام کرد ۶ شرکت رسانه‌ای چین از سوی عواملی خارجی کنترل و اداره می‌شوند.

اکنون لیجیان می‌گوید: «این رفتار آمریکا و هدف قرار دادن رسانه‌های چین تعصب ایدئولوژیک و راهی برای جنگ سرد است. آن‌ها چهره رسانه‌ای چین را تضعیف می‌کنند و عملکرد ما را در آمریکا تحت تأثیر قرار می‌دهند. این مسئله تبادل فرهنگی میان مردم دو کشور را مختل می‌کند.»

او در ادامه نیز تاکید کرد: «اقدامات اینچنینی آمریکا، کشوری که مدعی آزادی در رسانه است را زیر سوال می‌برد. چین به این رفتار‌ها پاسخ درست و قانونی را خواهد داد.»

در آخر نیز چین از آمریکا خواست تا هرچه سریعتر رویکرد خود را تغییر دهد و اشتباهاتش را جبران کند.

لیجیان در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به آنکه هنوز توافقی در افغانستان انجام نشده و درگیری‌ها در این کشور روبه افزایش است، افزود: «چین از صلح در افغانستان حمایت می‌کند و از نظر ما افغانستان و آمریکا باید مناقشات را با مذاکره حل کنند.»

در ادامه نیز لیجیان با بیان آنکه این دو طرف باید مردم افغانستان را اولویت خود بدانند تاکید داشت: «نظامیان آمریکایی باید هرچه سریعتر از افغانستان خارج شوند.»

او هچنین تاکید کرد از نگاه پکن باید جامعه بین‌المللی و به طور خاص آمریکا نقشی سازنده درباره مذاکرات افغانستان اختیار کنند. هیچ یک از طرفین نباید خودسرانه روند صلح و سازش را برای تأمین منافع خودخواهانه خود از میان ببرد.

لیجیان در بخشی از سخنان خود گفت: «آمریکا بزرگترین مداخله کننده در امور افغانستان است و باید نیروهایش را به سرعت و به شکلی منظم از افغانستان خارج کند تا فضایی مطلوب برای مذاکرات ایجاد شود.»

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند