ابتلای ترامپ به کرونا چه تاثیری روی ریاست جمهوری دوباره‌اش دارد؟

«ماک الشرقاوی»تحلیلگر سیاسی مصری-آمریکایی در گفت و گو با روسیا الیوم گفت که ابتلای «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا و «ملانیا» همسرش به کرونا چه بسا ضربه مهلکی به وی و رویاهایش وارد کند.

الشرقاوی افزود: ابتلای ترامپ به کرونا فرصت های وی برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری را از بین می برد البته اگر جو بایدن رقیب وی بتواند این را در تبلیغات انتخاباتی اش مورد استفاده قرار دهد.

وی تصریح کرد: قرنطینه شدن رئیس جمهور اختیاری نیست بلکه اجباری است و این خود باعث می شود که تبعات قانونی بر اساس ماده ۲۵ قانون اساسی داشته باشد که به موجب این ماده در صورت ناتوانی رئیس جمهور از انجام وظایفش به عنوان رئیس جمهور آن وقت معاون وی اختیارات رئیس جمهور را به عهده می گیرد و در صورت ناتوانی معاون رئیس جمهور آن وقت نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا فردی است که اختیارات رئیس جمهور به وی داده می شود.

الشرقاوی در ادامه گفت که سقوط بهای نفت قطعی است و پس از آن بازارهای سهام آمریکا(ناسداک و داو جونز) نیز که پیش بینی می شود شاهد سقوط شدیدی در ساعت های اولیه باز شدن شان باشند، رخ می دهد.

این تحلیلگر مصری-آمریکایی تصریح کرد: اکنون فرصتی برای کارزار انتخاباتی جو بایدن برای از بین بردن فرصت های ترامپ برای پیروزی در دومین دور ریاست جمهوری به وجود آمده است البته اگر از ابتلای رئیس جمهور به کرونا برای نشان دادن کم کاری دولت کنونی آمریکا در مقابله با ویروس کرونا استفاده شود به ویژه آن که ترامپ شماره ۴۷ هزارم ابتلای به کرونا طی امروز است و نیز در آمریکا تا کنون ۲۰۶ هزار نفر در اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند و انتظار می رود این رقم تا پایان فصل به ۴۰۰هزار نفر برسد.

ماک الشرقاوی همچنین گفت: با وجود این، در مقابل، ابتلای ترامپ به کرونا می تواند انگیزه تسریع در اعلام رسیدن به واکسن ضد کرونا قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در اوایل نوامبر باشد که در این حالت ترامپ بازی را می برد به ویژه آن که ملت آمریکا در چنین حالتی با وی همبستگی می کنند و فرصت های موفقیت اش بیشتر می شود.

ابتلای ترامپ به کرونا

رئیس جمهور آمریکا امروز جمعه اعلام کرد که وی و «ملانیا ترامپ» همسرش به کرونا مبتلا شدند.

ترامپ در توئیتی نوشت که آزمایش کرونای وی و همسرش مثبت شده است.

ترامپ در صفحه توییتر خود نوشت: امشب آزمایش کووید-۱۹ بانوی اول ایالات متحده و من مثبت شد. ما روند قرنطینه و بهبودی را فوراً آغاز می‌کنیم. ما با هم از پس این (بیماری) برخواهیم آمد!

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در ساعات اولیه بامداد جمعه اعلام کرد که نتیجه تست کرونای او و همسرش مثبت بوده است.

وی پنجشنبه شب اعلام کرده بود که به دنبال ابتلای یکی از دستیارانش به بیماری «کووید ۱۹» به همراه همسرش تست کرونا داده و خود را قرنطینه می کند. اما با این حال ساعت یک صبح جمعه به وقت واشنگتن در صفحه توئیترش نوشت: «نتیجه تست بانوی اول و من امشب مثبت اعلام شد. ما روند قرنطینه و بهبودمان را فورا آغاز خواهیم کرد. ما با یکدیگر این را هم پشت سر خواهیم گذاشت.»

پزشک کاخ سفید لحظاتی بعد از انتشار این توئیت دونالد ترامپ اعلام کرد که حال عمومی رئیس جمهوری آمریکا «خوب» است.

رئیس جمهوری ایالات متحده که در بحبوحه کارزار انتخاباتی برای راهیابی مجدد به کاخ سفید به سر می برد پیش از این در صفحه توئیتر خود نوشته بود که نتیجه تست کرونای «هوپ هیکز» یکی از دستیارانش مثبت بوده است. دونالد ترامپ ضمن تجلیل از دستیارش که به طور بی وقفه و بدون استراحت مشغول به کار بوده افزوده است: «وحشتناک است! بانوی اول و من منتظر نتیجه آزمایشمان هستیم. تا آن موقع روند قرنطینه خود را آغاز خواهیم کرد.»

چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا بنا به برنامه از پیش برنامه ریزی شده قرار بود بعدازظهر روز جمعه کاخ سفید را به مقصد ایالت فلوریدا ترک کند. نامزد حزب جمهوریخواه قرار بود در گردهمایی هوادارانش در این ایالت که از ایالت های کلیدی در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو محسوب می شود شرکت کند.

دونالد ترامپ پنجشنبه شب در مصاحبه با شبکه «فاکس نیوز» اعلام کرد که نتیجه آزمایش او و ملانیا ترامپ، بانوی اول آمریکا در طول شب یا جمعه صبح مشخص خواهد شد.

هوپ هیکز، دستیار رئیس جمهوری ایالات متحده یکی از افرادی بود که وی را در جریان سفر اخیرش به ایالت اوهایو برای شرکت در مناظره با جو بایدن، نامزد حزب دموکرات همراهی کرده بود. این دستیار نزدیک دونالد ترامپ همچنین روز چهارشنبه همراه رئیس جمهوری آمریکا به ایالت مینه سوتا سفر کرده بود.

دونالد ترامپ در جریان مصاحبه با شبکه «فاکس نیوز» گفت که هوپ هیکز اغلب از ماسک استفاده می کند اما زمان زیادی را با او و ملانیا ترامپ سپری کرده بود.

از کارکنان بخش غربی (قسمت اداری) کاخ سفید هر روز تست کرونا گرفته می شود. خبرنگارهایی که به کاخ سفید مراجعه می کنند و یا دونالد ترامپ را در سفرهایش همراهی می کنند نیز باید تست کرونا بدهند.

هوپ هیکز یکی از اعضای حلقه نزدیک اطرافیان دونالد ترامپ است. او از جمله افرادی است که در سال ۲۰۱۶ پیش از آنکه سناریوی پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری جدی گرفته شود به کارزار انتخاباتی وی پیوست.

این زن ۳۱ ساله هرچند حضور رسانه ای پررنگی ندارد اما از او به عنوان یکی از افراد بانفوذ در بخش غربی کاخ سفید یاد می شود. هوپ هیکز قبلا مانکن بوده است و برای مدتی مدیر روابط عمومی کاخ سفید بود.

در پی اعلام ابتلای «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا و همسرش به ویروس کرونا بازارهای بورس آسیا امروز جمعه سقوط کرد.

همچنین اعلام ابتلای ترامپ به کرونا باعث کاهش ارزش واحدهای  پولی استرالیا و نیوزیلند در برابر دلار آمریکا شد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.