وزیر خارجه روسیه در سخنرانی خود برای دانشجویان و اساتید «بنیاد دولتی روابط بین‌الملل مسکو» وابسته به وزارت خارجه این کشور که روز گذشته برگزار شد گفت: «آمریکا نه تنها تحریم‌های یکجانبه‌اش علیه ایران را احیا کرده بلکه دیگران را هم از تجارت با ایران منع کرده است.»

او اضافه کرد: «گاهی اوقات، متحدان آمریکا حتی ذلیلانه از آمریکا درخواست می‌کردند آنها را از این ممنوعیت‌ها معاف کند تا بتوانند علی‌رغم وجود تحریم‌های فراسرزمینی و غیرقانونی آمریکا هنوز بتوانند با ایران تجارت کنند.»

لاوروف در بخش دیگری از این سخنرانی ساز و کار مو سوم به «اینستکس» که کشورهای اروپایی مدعی هستند برای تسهیل تجارت با ایران راه‌اندازی کرده‌اند را برای عادی‌سازی روابط تجاری با ایران ناکافی دانست.

او گفت: «آنها (اروپایی‌ها) وعده ایجاد ساز و کاری را دادند که به دلار وابسته نخواهد بود و امکان مراودات تجاری کشورهایی که خواستار تجارت با ایران هستند را فراهم خواهد آورد. این مکانیسم، اینستکس خوانده شد.»

لاوروف در ادامه گفت: «این ساز و کار به سرعتی که وعده داده شده بود راه‌اندازی نشد ولی تازه در اواخر سال گذشته عملیاتی شد. تا به حال از آن فقط برای انجام یک تراکنش استفاده شده است. این البته برای عادی‌سازی تجارت با ایران کافی نیست.

وزیر خارجه روسیه در ادامه بار دیگر تأکید کرد آمریکا از برجام خارج شده و هیچ حقی برای بازگرداندن قطعنامه‌های تحریمی شورای امنیت علیه ایران را ندارد.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند