روزنامه آلمانی «دی ولت» در مقاله‌ای تحت عنوان «جنگ حساب‌شده اردوغان» مدعی شده است که رئیس‌جمهور ترکیه به فرماندهان نظامی خود دستور داده است که با غرق کردن یک کشتی یونانی یا ساقط کردن یک جنگنده یونانی، یونان را تحریک به جنگ کنند.

پایگاه خبری «گریک سیتی تایمز» با انعکاس این خبر نوشت که روزنامه آلمانی دی ولت مدعی شده است که اردوغان از فرماندهان نظامی خود خواسته که یک کشتی یونانی را غرق کنند اما تلفات انسانی به این کشور تحمیل نکنند اما فرماندهان ترکیه از انجام چنین فرمانی امتناع ورزیده‌اند.

طبق این گزارش، ایده بعدی که رئیس‌جمهور ترکیه مطرح کرده است، ساقط کردن یک جنگنده یونانی به شیوه‌ای است که «خلبان بتواند از هواپیما خارج شده و جان خود را نجات دهند».

طبق نوشته این روزنامه، در حقیقت به بیان دیگر، ترکیه قصد دارد بدون آنکه تلفات انسانی برجای گذارد، تحریک به ایجاد یک وضعیت بسیار خصمانه کند که البته فرماندهان ترکیه این ایده اردوغان را رد کرده‌اند زیرا اگر اینطور نباشد، احتمال وقوع جنگ در شرق مدیترانه وجود دارد.

گریک سیتی تایمز در ادامه خبر خود نوشت که روزنامه دی ولت این ادعاها را به نقل از منابع نظامی ترکیه مطرح کرده است.

ادعای دی ولت در شرایطی مطرح شده است که در ادامه تنشها در حوزه شرق دریای مدیترانه، «رجب طیب اردوغان» روز گذشته (سه‌شنبه) اتحادیه اروپا و یونان را به «دزدی دریایی» در مدیترانه متهم کرد.

نش‌ها در دریای مدیترانه از سال گذشته و به دلیل تلاش‌های ترکیه، یونان و قبرس جهت عملیات اکتشاف و حفاری گاز در منطقه شدت یافته و این مسئله به پدیدار شدن تنش‌های قدیمی منجر شده است.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند