جورج فلوید ۴۶ ساله، ساکن شهر مینیاپولیس در مه سال جاری میلادی پس از آنکه "درک چاوین"، پلیس سفید پوست ایالت مینه‌سوتا حدود ۹ دقیقه گردن وی را زیر زانو فشرد، در حالی که فلوید فریاد میزد که نمی‌تواند نفس بکشد، جان باخت.

به این پرونده در بحبوحه خشم و عصبانیت‌های مجدد نسبت به خشونت پلیس علیه آمریکایی-آفریقایی‌ها که با تیراندازی اخیر به "جیکوب بلیک" در ویسکانسین تشدید شده، رسیدگی می‌شود.

برگه‌های دادگاه که روز جمعه در پرونده فلوید پر شدند حاکی از آن هستند که دفتر دادستان کل مینه‌سوتا تاکید خواهد کرد که در این بین تعدادی عوامل تشدیدکننده وجود دارد.

این عوامل شامل مدرکی است دال بر اینکه چاوین به مدت ۹ دقیقه زانوی خود را بر گردن فلوید فشرده در حالی که چندین عابر پیاده از جمله چند کودک التماس کردند که وی را راحت بگذارد و سپس مرگ وی را مشاهده کردند.

در اسناد دادگاه آمده است:‌ جورج فلوید، قربانی این پرونده شدیدا آسیب‌پذیر بود چرا که افسران پلیس دست‌های او را پشت کمرش بسته بودند و سپس او را بر روی سینه روی پیاده‌رو خوابانده بودند و فلوید به طور شفاف و رسا به افسران گفت که نمی‌تواند نفس بکشد.

دادستان‌ها تاکید دارند، چاوین همزمان با سوء استفاده از قدرتش "قساوت خاصی" و همچنین "درد و عذاب بی‌دلیلی" را تحمیل کرد.

در این اوراق آمده است: علی‌رغم التماس‌های فلوید مبنی بر اینکه نمی‌تواند نفس بکشد و در آستانه مرگ است و همچنین التماس‌های شاهدین مبنی بر راحت گذاشتن فلوید و کمک به او، متهم و شرکایش به اعمال زور خود علیه جورج فلوید ادامه دادند.  

دادستان‌ها تاکید کردند، سه یا تعداد بیشتری مظنون عملا در این کشتار مشارکت داشتند و همین امر صدور حکم‌های حبس طولانی‌تری را توجیه می‌کند.

اتهامات علیه چاوین شامل قتل غیرعمد درجه دو است، در حالی که سه همکار سابق وی به کمک و همکاری در آدم‌کشی و قتل درجه سه متهم شده‌اند.

ماهیت شوکه‌کننده مرگ فلوید که توسط عابران پیاده فیلمبرداری و سپس در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده بود، منجر به یک بسیج سراسری گسترده شد به طوری که معترضان به خیابان‌ها آمده و نژادپرستی و خشونت پلیس را محکوم کردند.

وسعت این خشم به خارج از مرزهای آمریکا رسید و باعث راهپیمایی‌های گسترده در سراسر جهان علیه بدرفتاری با اقلیت‌های قومی و بازنویسی تاریخ استعمار شد.

در مینه‌سوتا، حکم قتل درجه دو و درجه سه معمولا حبس بیشتر از ۱۲ سال و نیم است.

در مدارک دادگاه گفته نشده که دادستان‌ها خواستار چندسال حبس برای این افراد هستند اما حداکثر حکم حبس برای قتل درجه دو ۴۰ سال است.  

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند