«حلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه امروز (پنجشنبه) با حضور در مصاحبه با میز سردبیری خبرگزاری «آناتولی» به تشریح مواردی درباره عملیات‌های نظامی در سوریه و عراق، فعالیت‌های حفاری در مدیترانه و تنش‌ها با یونان پرداخت.

آکار در این میزگرد خبری، با بیان اینکه ترکیه اجازه نمی‌دهد از خاک یا آب کشورهای همسایه تعرضی علیه منافع آن صورت بگیرد، مدعی شد: «ما با دولت عراق خصومتی نداریم و هیچ چشم‌داشتی هم به [سرزمین] دیگر کشورها نداریم».

به نوشته آناتولی، وی با ادعای اینکه عملیات نظامیان ترکیه در شمال سوریه و خصوصا منطقه ادلب با هدف محافظت از شهروندان سوری و مبارزه با تروریسم است، افزود: «ما از طریق حمله به مخفی‌گاه‌های تروریست‌ها، به مبارزه با تروریسم ادامه می‌دهیم».

وزیر دفاع ترکیه ادامه داد: «ما بیست‌وششمین دور از گشت‌زنی مشترک با روسیه در بزرگراه بین‌المللی اِم۴ (در ادلب) را به پایان رساندیم و به همکاری‌ها ادامه خواهیم داد. ما در تماس دائم با طرف روسی برای جلوگیری از نقض آتش‌بس هستیم»

آکار درباره تنش‌ها در حوزه شرق دریای مدیترانه نیز توضیح داد: «ما از فعالیت‌های وزارت انرژی در شرق مدیترانه حفاظت خواهیم کرد... به قوانین بین‌المللی درخصوص کشورهای همسایه علی‌الخصوص یونان پایبند هستیم اما اظهارات تهدیدآمیز را نمی‌پذیریم».

وی با لحنی کنایه‌آمیز خطاب به یونان با بیان اینکه ممانعت از فعالیت‌های نیروهای مسلح ترکیه از طریق رزمایش چیزی مانند یک رؤیای دست‌نیافتنی است، خبر داد که ارتش ترکیه نیز در روزهای اول و دوم سپتامبر، رزمایش نظامی گسترده‌ای در شرق دریای مدیترانه برگزار خواهد کرد.

وزیر دفاع ترکیه با اشاره به مواضع اخیر فرانسه در حمایت از یونان در مناقشات دریای مدیترانه با آنکارا گفت: «دوران قلدری به سر رسیده است... ما برای گفت‌وگو جهت حل مشکلات در دریای اژه آماده هستیم... اگر مسئولان یونانی تصمیم مثبتی در روزهای آینده بگیرند، ما خوشحال می‌شویم که میزبانشان باشیم».

به نوشته آناتولی، آکار با تاکید بر اینکه ترکیه اجازه نمی‌دهد هیچ کشوری حتی یک قطره از آب‌های سرزمینی آن را تصرف کند، افزود: «مصر در توافق دریایی با یونان دچار خسارت و زیان شده و جزئیات این توافق وحشتناک است».

وی با هشدار به اروپا مبنی بر اینکه نباید قدرت نظامی ترکیه را بیازمایند، تاکید کرد: «مرزهای ترکیه در شرق مدیترانه مشخص است. به آنها گفته‌ایم اگر از مرزها تجاوز کنند، چه اتفاقی می‌افتد».

وزیر دفاع ترکیه درباره کمک مستشاری نظامی به دولت وفاق ملی لیبی به ریاست «فائز السراج» مستقر در طرابلس نیز گفت: «روابط ما با لیبی تاریخی است، جدید نیست، و نیروها ما در حال کمک کردن به آنها برای پاکسازی مین‌ها هستند».

تنش‌ها در دریای مدیترانه از سال گذشته و به دلیل تلاش‌های ترکیه، یونان و قبرس جهت عملیات اکتشاف و حفاری گاز در منطقه شدت یافته و این مسئله به پدیدار شدن تنش‌های قدیمی منجر شده است.

روز سه‌شنبه نیز «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه با انتقاد از رزمایش نظامی یونان در شرق دریای مدیترانه، گفت کسانی که یونان را مقابل نیروی دریایی ترکیه قرار می‌دهند، در صورت بروز درگیری از آتن دفاع نخواهند کرد.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند