یک روز از فروش جزیره کیش به چینی ها می گویند و روز دیگر از وقف کوه دماوند. یکبار شایعه استعفای وزیر بهداشت در روزهای کرونایی و تلخ را رسانه ای می‌کنند و بار دیگر مدعی احضار  وزیر ارتباطات به دادسرا  شده و از قهر و خانه نشینی‌اش روایت می کنند. هر چند که این شایعات به سرعت از سوی مقامات دولتی و دستگاه های مربوطه تکذیب می شوند اما این سوال را ایجاد می کند که ماجرای این اخبار کذب چیست. 

پاسخ به این سوال را می توان در سخنرانی اخیر رهبر انقلاب در روز عیدقربان با مردم ایران یافت. مقام معظم رهبری در این سخنرانی فرمودند:«به موازات جریان تحریم، یک جریان «تحریف حقایق» و واژگون نشان دادن واقعیات هم وجود دارد، هدف این جریان، ضربه زدن به روحیه مردم و دادن آدرس غلط درباره علاج تحریم است.»

دردسرهای تحریف و تحریف و واکنش سران قوا

تحریم‌ها و فشارهای یکجانبه آمریکا آنچنان حلقه اقتصاد را بر دولت تنگ کرده که با هیچ دوره‌ای قابل مقایسه نیست به طوری که از آن به عنوان جنگ اقتصادی یاد می‌کنند. تحریم های حداکثری که  پشت پرده آن هدفی به جز سرنگونی نظام جمهوری اسلامی نیست. حال در روزهایی که دولت دوازدهم درگیر جنگ همزمان با ویروس کرونا و تحریم است و برای حل بحران های اقتصادی می کوشد،  تحریف حقایق علاوه بر آنکه قلب حقیقت را نشانه می‌رود، میتواند آغازگر دردسرهای جدیدی برای کشور باشد. 

موضوعی که در سخنرانی اخیر رهبری  با مردم بر آن تاکید شد؛ ایشان با اشاره به سخنان مداوم مقام‌های آمریکایی و تبلیغات گسترده رسانه‌های وابسته به آنها برای واژگون نشان دادن واقعیات ایران فرمودند: «هدف دشمن، گرفتن نشاط و امید از ملت بویژه جوانان است تا این گونه القا کنند که کشور به بن بست رسیده و امکان حل مشکلات وجود ندارد.»

سخنان معظم له درباره دو جریان تحریم و تحریف با واکنش هایی از سوی مقامات دولتی، پارلمانی ها و دیگر سیاسیون مواجه شد. رئیس جمهور از اولین شخصیت‌هایی بود که بار دیگر اهمیت آنچه گفته شده بود را بر زبان آورد. او با اشاره به سخنان رهبر انقلاب درباره دوقلوهای تحریم و تحریف، گفت: «در حالی که تحریم کنندگان و دشمنان این ملت و سرزمین بیش از همه شکست خود را شاهدند، ترویج پی‌درپی شایعات، سیاه نمایی از طریق ارائه آمار و اطلاعات نادرست و القاء ناتوانی و ناکارآمدی و شکاف میان مسوولان و قوای کشور و مهمتر از همه ایجاد فاصله میان مردم و مسوولان، به نوعی حرکت در راستای تحقق توطئه دشمنان علیه کشور ونظام است.»

اظهارات روحانی درباره تحریم و تحریف به همین جا ختم نشد و او روز گذشته نیز در آیین بهره برداری از طرح‌های ملی وزارت نفت در استان‌های بوشهر و لرستان نیز بیان کرد: «اعتراف میکنم که روزهای سختی را پشت سر می‌گذاریم، در کنار کرونا، تحریم و در کنار تحریم، تحریف و در کنار تحریف، تهدید را داریم و نیز رسانه‌هایی که در خارج از کشور سعی می‌کنند امید را در کشور از میان ببرند که در این زمینه خبرنگاران و رسانه‌های داخلی می‌توانند اثرگذار باشند.»

رئیس قوه قضاییه نیز در جلسه شورای عالی قضایی به این موضوع اشاره می‌کند؛ او  «تحریف» و «تحریم» دوقلوهای به هم پیوسته می‌داند و می‌گوید: «تحریف، بازوی روانی- رسانه‌ای و فرهنگی تحریم است که بی توجهی به داشته‌های داخلی، یاس، دلبستگی به آمریکا و تسلیم و عقب نشینی را ترویج می‌کند حال آنکه آمریکا گرفتار بی عدالتی و نقض شدید حقوق بشر در درون خودش است.»

نظر سیاسیون درباره تحریم و تحریف 

اظهار نظرها درباره تحریم و تحریف دو کلیدواژه‌ای که این روزها دردسرهای زیادی ایجاد کرده است تنها به سران سه قوه ختم نشد و از وزرا گرفته تا نمایندگان مجلس به آن واکنش نشان دادند و از مصادیق تحریف سخن به میان آوردند. 

در جدول زیر به برخی اظهار نظرهای سیاسیون درباره تحریم و تحریف اشاره شده است

اسم/ سمت

اظهارات

 

 

 

 

  

حسن روحانی/ رئیس جمهور

 

*{با اشاره به تلاش جریان مرموز ناامید ساز و تحریف برای مانع تراشی های اقتصادی در دوران تحریم و ترسیم آینده مبهم و غیرواقعی از وضعیت کشور}: در حالی که تحریم کنندگان و دشمنان این ملت و سرزمین بیش از همه شکست خود را شاهدند، ترویج پی‌درپی شایعات، سیاه نمایی از طریق ارائه آمار و اطلاعات نادرست و القاء ناتوانی و ناکارآمدی و شکاف میان مسوولان و قوای کشور و مهمتر از همه ایجاد فاصله میان مردم و مسوولان، به نوعی حرکت در راستای تحقق توطئه دشمنان علیه کشور ونظام است.

* رهبر معظم انقلاب در صحبت‌های اخیر دو موضوع را مطرح فرمودند که یکی موضوع تحریف و دیگری تحریم بود. تحریم را دشمن را انجام می‌دهد و آثار آن را در جمهوری اسلامی ایران می‌بینیم و تحریف را گاهی دشمن  انجام می‌دهد و گاهی متاسفانه در درون کشور رخ می دهد که دردآور است.

* اینکه ما در میدان جنگ در برابر دشمنان باشیم و یک نفر دیگر بیرون از میدان جنگ طعنه بزند، دردناک است. زیرا در میدان جنگ زخم بر بدن ما نشسته است. دردآور است که افراد داخل کشور به نیروی خودی لبخند زده و بگویند دست خونی خود را نگاه کن. بعضی درک نمی‌کنند که سرباز در میدان جنگ است و با دشمن می جنگد و جنگ زخم ‌ درد و مسائل زیادی دارد.

* اگر می‌خواهیم با دشمن نجنگیم و در برابر دشمن تسلیم شویم یک بحث دیگری است اما ملت ایران حاضر به تسلیم نیست. اگر حاضر به تسلیم نیستیم، زخم هم برمی‌داریم و مشکلات هم پیش پای ما ایجاد می‌شود. شما می‌بینید کشورهایی هستند که هیچ تحریمی ندارند و دشمنی این چنینی هم در کشور آنها وجو ندارد و در عین حال در رشد اقتصادی دارای ۳۰ درصد کاهش هستند و اقتصاد جهانی نیز دچار ۵ درصد کاهش شده است. ما اگر امسال با همه توان تا پایان سال برویم شاید بتوانیم در اقتصاد منفی نباشیم.

* اعتراف میکنم که روزهای سختی را پشت سر می‌گذاریم، در کنار کرونا، تحریم و در کنار تحریم، تحریف و در کنار تحریف، تهدید را داریم و نیز رسانه‌هایی که در خارج از کشور سعی می‌کنند امید را در کشور از میان ببرند که در این زمینه خبرنگاران و رسانه‌های داخلی می‌توانند اثرگذار باشند.

  

سید ابراهیم رئیسی/ رئیس قوه قضاییه

 

* «تحریف» و «تحریم» دوقلوهای به هم پیوسته هستند. تحریف، بازوی روانی- رسانه‌ای و فرهنگی تحریم است که بی توجهی به داشته‌های داخلی، یاس، دلبستگی به آمریکا و تسلیم و عقب نشینی را ترویج می‌کند حال آنکه آمریکا گرفتار بی عدالتی و نقض شدید حقوق بشر در درون خودش است.

* هرگونه دلبستگی به آمریکا و عقب نشینی در مقابل آن و به انتظار فلان اتفاق خارجی نشستن خطای راهبردی است. 

 

 

 

 

محمدباقر قالیباف/ رئیس مجلس

 

* رهبر معظم انقلاب در سخنرانی روز عید قربان نکات بسیار مهمی در خصوص دو جریان موازی تحریم و تحریف اشاره کردند. این دو جریان دو لبه یک قیچی هستند تا مسیر پیشرفت ملت ایران را مسدود سازند و کشور را به فروپاشی اقتصادی برسانند. مسیر تحریم به دنبال قفل کردن اقتصاد کشور و رساندن دولت به وضعیت ورشکستگی کامل بوده است که به فضل خداوند موفق نشده و موفق نخواهند شد.

* برای به سرانجام رساندن جریان تحریم، جریان تحریف را آغاز کردند تا مطالبات مردم را بربایند و با وارونه نمایی و بازنمایی رسانه‌ای، خواسته‌های مردم را آن طور که مورد پسند دشمنان ملت ایران است نمایش دهند و با تحریف واقعیات، کتمان قدرت کم نظیر ایران اسلامی و القای حس نا امیدی و کرختی، مردم را از ایجاد تحول نا امید کنند. آنها به خوبی می‌دانند که تا جوان‌های کشور به ایجاد تحول امیدوارند و نشاط دارند، هر توطئه‌ای را خنثی خواهند کرد. 

*ناتوان ها کنار خواهند رفت و افراد توانمند چرخ تحول قریب الوقوع به نفع مردم را حرکت در خواهند آورد. جریان سومی وجود دارد که دو جریان تحریم و تحریف را تکمیل می‌کند و آن هم جریان ناکارآمدی است. جریانی که مسئولیت‌ها را تصرف می‌کند ولی اولویت‌های کشور را پشت گوش می‌اندازد و باعث می شود که تحریم ها اثر کنند و تحریف‌ها، واقعی جلوه کنند و کشور را سمت فروپاشی ذهنی سوق می دهند.

 

قاضی‌زاده هاشمی/ نائب رئیس مجلس

 *دشمنان با فشارهای اقتصادی و تحریم‌های همه جانبه نتوانستند به اهداف مورد نظرشان برسند، بنابراین حربه تحریف را در راستای آن به کار گرفتند تا ملت را بدبین کرده و مقابل نظام قرار دهند.

* حربه تحریف امروز وارد ادبیات سیاسی کشور نشده است، بلکه از همان ابتدای انقلاب جریان منافق و نفوذ سعی کردند با وارونه نشان دادن مسائل و وقایع، از آب گل‌آلود ماهی بگیرند و در این راه حتی از تحریف اندیشه‌های امام هم دریغ نکردند.

*بدخواهان با دادن آدرس غلط به مردم سعی دارند تحریم‌ها را پایان راه جمهوری اسلامی معرفی کنند و در این راه سعی دارند هر حرکتی در کشور را زیر سوال برده و درباره آن سیاه نمایی کنند.

   

غلامحسین اسماعیلی/ سخنگوی قوه قضاییه 

* اخیرا رهبر بزرگوار انقلاب در ابعاد مختلف دو موضوع «تحریف» و «تحریم» را در کنار هم قرار دادند و «تحریف» را مهمتر از «تحریم» دانستند؛ چرا که تحریف عرصه‌های مختلفی دارد و منحرف کردن ذهنیت جامعه بشریت نسبت به واقعیت‌ها از مأموریت‌های دشمنان ماست.

*اولا باید توجه داشت که آنچه که دیگران به آن می‌پردازند، مصادیق تحریف و قلب واقعیت و برخلاف واقعیت‌هایی است که که در جامعه ما و به ویژه در زندان‌های ما رخ می‌دهد؛ اما ما هم وظیفه داریم که در باب اطلاع‌رسانی اقدامات مثبت تلاش کنیم.

 

 

 

 

عبدالرضا رحمانی فضلی/ وزیر کشور

 

*{با اشاره به موضوعات مطروحه درخصوص قرارداد ایران و چین به عنوان یکی از مصادیق تحریف در تصویر سازی برای افکار عمومی}: متاسفانه در فضای رسانه‌ای، معاندین این موضوع را تحریف کردند و ادعاهای خلاف واقعی چون واگذاری جزایر و فروش برخی از مناطق و یا چاههای نفت را مطرح کردند که همه این موارد، خلاف واقع است و مقرر شد رسانه ها در آگاه سازی، اطلاع رسانی و شفاف سازی موضوعات از جمله در این زمینه، بیشتر فعالیت کنند.

* یکی از آسیب‌های جدی ما در بحث افکار عمومی همین بحث تحریف است. از یک سو رسانه‌های بیگانه و معاندین سعی در تحریف و قلب اخبار و واقعیت‌ها دارند و از سوی دیگر فناوری‌های جدید و اقبال به این فن‌آوری‌ها در غیاب سواد رسانه‌ای، زمینه موج‌آفرینی‌های عمدتاً غیرواقعی را برای شبه‌رسانه‌ها فراهم کرده و در مجموع موجبات تحریف در تصویرسازی‌ها برای افکار عمومی را فراهم کرده است.

* بزرگترین تحریف این است که مردم را ناامید کنیم و اعتماد مردم به مسئولان و نظام را کم کنیم، در نتیجه این تحریف، مردم تحت تاثیر شبه‌رسانه‌ها و رسانه‌های بیگانه قرار می گیرند. 

 

رضا اردکانیان/ وزیر نیرو

 * ما از تحریم به عنوان فرصت استفاده می‌کنیم اما از آن استقبال نمی‌کنیم. یکی از موثرترین راه‌های شکست تحریم‌ها از بین بردن زمینه‌های تحریف است. این به معنای ندیدن واقعیات و یا طرح نکردن آنهاست.

 

  

  

علیرضا معزی/ معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس جمهوری

 

 

 *اگر تحریم نتواند با تمام رنج‌ها و زخم‌هایش، یک ملت را شکست دهد و کشور را فروبپاشد، جریان تحریف به میدان می‌آید تا با انکار توانمندی‌ها وکارآمدی‌ها، باور شکست را در ملت درونی کند.

*در تقابل با جریان تحریم و تحریف که هوشیارانه و داهیانه از سوی مقام معظم رهبری طرح شده، باید واقع‌بینانه عامل «تحریم» را در تحلیل شرایط کنونی در نظر داشت. رویارویی با عریان‌ترین شکل جنگ اقتصادی، هزینه‌های غیرقابل چشمپوشی را در معیشت و جریان زندگی عادی شهروندان به دنبال دارد که نادیده گرفتن آن، پایه‌گذار تحریف در روایت از ایران امروز خواهد بود. تحریف به دنبال القای «شکست» به شهروندان ایرانی است، شکستی که امید و اعتماد به‌نفس را از ملت می‌گیرد و انگیزه‌ها را کمرنگ خواهد کرد.

*وقتی در روایتی غیرواقعی و البته خطرناک از شرایط کنونی، افکار عمومی از تأثیرات مخرب تحریم‌ها منحرف و صرفاً به سوی ناکارآمدی دولت و ساختار اجرایی هدایت می‌شود بیش از هر زمانی روایت شکست، درونی خواهد شد و امید از دست خواهد رفت. وقتی می‌دانیم که ایران‌ستیزان از واشنگتن تا تل‌آویو و ریاض به دنبال فروپاشاندن اقتصاد و امنیت ایران تنها در چند ماه بوده‌اند اما اقتصاد ایران توانسته تاکنون تاب آورد و دولت حتی با وجود همزمانی با ابربحرانی همچون کرونا، نیازهای ضروری جامعه را تأمین نماید، وقتی می‌دانیم دولت ترامپ در رسیدن به آنچه تصور می‌کرده ناکام مانده است اصرار بر ناکارآمدی دولتی که در صف مقدم می‌رزمد جز القای شکست نخواهد بود.

 

 

 

اکبرترکان/ مشاور پیشین رئیس جمهور

 * اصل مسأله تحریف همانگونه که مقام معظم رهبری و همین طور رئیس‌جمهوری گفته‌اند یک واقعیت در صحنه سیاسی امروز کشور است.

* واقعیتی که یکی از مهم‌ترین و راهبردی‌ترین شاخصه‌های اجتماعی-سیاسی امروز ایران را به صورت مستقیم هدف قرار می‌دهد. آن شاخصه چیزی نیست جز آگاهی و اطلاع فراگیر جامعه از تحولات و جریان مستمر امور مختلف. این مهم وقتی در معرض حمله مستمر و شدید جریان‌های مختلف تحریف قرار بگیرد، به طور طبیعی در گذر زمان دچار فرسایش شده و در همین فرآیند قدرت تشخیص واقعیت توسط بدنه جامعه افتی جدی پیدا می‌کند.

*ماحصل این هم می‌تواند منجر به تصمیم‌گیری‌های عمومی اشتباه و یا کنش‌های عمومی نامتناسب با واقعیت توسط جامعه گردد. تأثیر دیگر جریان مستمر تحریف جایی است که اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی آسیب‌های سنگینی می‌بینند.

*در چنین فضایی تحریف واقعیت به هر شکلی خیلی سریع‌تر از گذشته ماهیت خود را نشان می‌دهد و اگر این اتفاق از طرف بخش‌هایی که دارای رسمیت در کشور هستند انجام شود، یکی از نتایج مهم آن کاهش مستمر اعتماد عمومی و سرمایه‌ اجتماعی خواهد بود.

 

 

عنابستانی/ نماینده سبزوار در مجلس

 *بزرگترین مصداق تحریف، خراب نشان دادن وضعیت کشور به صورت عام است. گویی انقلاب اسلامی در این چهل سال هیچ پیشرفتی نداشته است. از تحریف‌های دشمنان گفتن این موارد است که انقلاب هیچ دستاوردی نداشته است و اگر انقلاب نمی‌کردیم وضعیت بهتری داشتیم.

* این تحریف‌ها، لطمه‌های شدیدی به اذهان جوانانی می‌زند که شرایط قبل از انقلاب را درک نکردند. ما قبل از انقلاب کاملا تحت سلطه و در حوزه‌های مختلف به شدت وابسته بودیم. فاصله طبقاتی قبل از انقلاب زیاد و درآمد سرانه بسیار پایین بود. رتبه علمی و تکنولوژی ما بسیار پایین بود. ما باید این موارد را عنوان کنیم تا بتوانیم جلوی تحریف واقعیت‌ها را بگیریم.

 

   

حسین ابراهیمی/عضو جامعه روحانیت مبارز

 

* معاندین انقلاب بیشترین میدان‌داری را در تحریف با استفاده از فضای مجازی دارند و اخباری که به سود دشمن و به ضرر کشور است منتشر می‌کنند.

 * اگر جریان تحریف شکست بخورد، جریان تحریم قطعاً شکست خواهد خورد. اگر مردم به این تحریف‌ها توجه نکنند و سرمایه گذاری‌ها به سمت تولید برود، تحریم‌ها بی‌اثر می‌شود و امیدواریم خداوند نیز به فضل خود کمک کند تا دشمنان به بن بست رسیده و جمهوری اسلامی ایران همچنان با اقتدار و با عظمت در منطقه و حتی جهان حفظ شود.

 * علاج این نیست که ما در مقابل آمریکا عقب‌نشینی کنیم و اگر مقابل مستکبرین میدان را خالی کنیم، آنها باز هم جلو می‌آیند. این نگاه در فرمایش امام راحل نیز بود و فقط باید مقابل دشمن مقاومت کرد.

  

محمدصادق کوشکی/ فعال سیاسی 

 * تحریف دو حالت دارد یکی پاک کردن سابقه زشت آمریکا و اروپا در عدم وفای به عهد در برجام و دیگری حقیقتی است که حل مشکلات داخلی را در جای دیگری جستن، لذا همین جریان است که مکمل تحریم می شود، این جریان به دنبال ناامید کردن مردم است.

 

  

محمدحسن قدیری ابیانه/ فعال سیاسی

* تحریف واقعیت‌های ایران در شرایط کنونی چه به لحاظ بیرونی و چه داخلی به امنیت ملی کشور خدشه وارد می کند و باید مانع آن شد، اتفاقات و حوادثی مثل آن چه در سال ۸۸ و ۹۶ یا ۸۹  اتفاق افتاد از جمله تحولاتی هستند که به تحریف تاریخ و واقعیت‌های ایران می‌انجامد و حتما با پشتوانه‌های خارجی و عناصر داخلی انجام می‌شود.

 * بیشتر این اتفاقات در قالب اعتراض به وضع معیشتی و فشارهای اقتصادی اتفاق افتاده است که به نظر می آید با هدف ناکارآمد نشان دادن کشور در اداره امور است و باید مسئولان در تمامی حوزه ها و سطوح مراقب این فرافکنی و جوسازی باشند.

*  عامل اصلی تحریف وقایع در بسیاری از مواقع ناشی از مواضع سیاسی و سیاسی کاری افراد و گروه‌ها در حمایت از منافع شخصی و سیاسی‌شان است.

 

 

حمیدرضا ترقی/ فعال سیاسی

 * هدف جریان تحریف بزرگنمایی مشکلات و ناکارآمد جلوه دادن دولت و نظام است، همانطور که رهبری فرمودند تا وقتی جریان تحریف را در داخل و خارج کشور شکست ندهیم، تحریم ها هم شکست نمی خورد.با شکست جریان تحریف، مردم آگاهی کافی نسبت به موفقیت های کشور بدست آورده و خوشخال و امیدوار می شوند و تحت تاثیر شایعات قرار نمی گیرند.

 * راه مقابله با جریان تحریف را توجه مردم به منشأ اخبار است. ارتش سایبری منافقین در آلبانی با ایجاد چند هزار کانال خبری، در حال پمپاژ شایعه، دروغ و شبهه است بنابراین مردم باید به اخبار توجه کرده و هر خبری را که در فضای مجازی مشاهده می کنند، بازنشر ندهند. مردم به منشأ اخبار توجه داشته و با دقت و بصیرت اخبار را دنبال کنند. احزاب و فعالان سیاسی هم باید به آگاه سازی مردم کمک کنند و با روشنگری و ابهام زدایی اجازه موفقیت به جریان تحریف ندهند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند