به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، دادگاه شهر «گوانگژو» چین «شو ویهونگ» شهروند کانادایی را در پرونده تولید مُسکن «کتامین» به اعدام و «ون گوانشیونگ» را به جرم همدستی با او به حبس ابد محکوم کرد.

به گزارش این رسانه آمریکایی، طبق قوانین چین احکام اعدام به طور خودکار به منظور بازبینی به دادگاه عالی این کشور فرستاده می‌شوند.

طبق گزارش رسانه‌های محلی در چین، این دو فرد اکتبر ۲۰۱۶ مواد لازم و ابزار مورد نیاز برای تولید کتامین را جمع آوری کرده بودند و در نهایت پلیس چین ۱۲۰ کیلوگرم از این نوع مواد را در منزل شو ویهونگ توقیف کردند.

کتامین، یک مسکن و داروی تضعیف کننده سلسله اعصاب مرکزی و هوشبری است.

آسوشیتدپرس در گزارش خود خبر داد، صدور این احکام در حالی انجام شده که تنش‌ها در روابط چین و کانادا به دنبال بازداشت «منگ وانژو» مدیر ارشد مالی هوآوی در فرودگاه ونکوور به درخواست آمریکا به اتهام نقض تحریم‌های واشنگتن علیه ایران ادامه دارد.

مقام‌های آمریکایی از کانادا استرداد این مدیر ارشد هوآوی به آمریکا را خواستار شده‌اند اما تا کنون این درخواست عملی نشده و کانادا در حال محاکمه منگ وانژو بوده است.

پیشتر «کانگ پیوو» سفیر چین در کانادا روز جمعه رفتارهای واشنگتن علیه پکن را مورد انتقاد قرار داد و گفت، رفتارهای سلطه‌جویانه آمریکا آسیب‌هایی جدی به روابط چین و کانادا وارد می‌کنند.

وی افزود، دستور آمریکا به کانادا جهت دستگیری و استرداد منگ وانژو مدیر مالی شرکت هوآوی به ابزاری برای اعمال نفوذ سیاسی آمریکا تبدیل شده است.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند