در ۱۲ ژوئن سال گذشته (۲۳ خرداد) دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا با "آندرژ دودا" همتای لهستانی خود در کاخ سفید برای اعزام یک هزار نیروی دیگر به این کشور متحد سازمان آتلانتیک شمالی " ناتو " موافقت کرد. 

لهستان هم اکنون میزبان حضور چهار هزار نیروی آمریکا است و با تایید توافق نظامی میان طرفین شمار نیروهای آمریکا در لهستان به بیش از پنج هزار نفر خواهد رسید و هزینه‌های نظامی این کشور برای میزبانی از سربازان آمریکایی نیز افزایش خواهد یافت. 

با گذشت یک سال از این توافق اما مذاکرات میان دو کشور در مورد جزییات محل استقرار نیروها و تامین هزینه‌ها  از طرف لهستان همچنان ادامه داشته است. 

با این وجود "ماری ماریز" وزیر دفاع لهستان روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما این کار را کردیم. ما مذاکرات مربوط به همکاری‌های نظامی را به پایان رسانده‌ایم. 

براساس بیانیه وزارت دفاع لهستان، این توافق همچنین شامل توسعه نیروهای لهستانی در زمینه‌های شناسایی و فرماندهی است و همچنین حضور نیروهای بیشتر آمریکا در این کشور با افزایش تهدیدات لهستان بیشتر خواهد شد. 

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) روز چهارشنبه برنامه خروج ۱۱ هزار و ۹۰۰ نفر از نظامیان آمریکایی از آلمان را اعلام کرد. 

با اجرای این برنامه شمار نظامیان آمریکایی در آلمان از ۳۶ هزار نفر به ۲۴ هزار نفر کاهش خواهد یافت. 

 «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا در کنفرانسی خبری در پنتاگون گفت که این اقدام «به تقویت ناتو» و ایجاد بازدارندگی در مقابل روسیه منجر خواهد شد و ارتش آمریکا را برای «یک دوره جدید از رقابت قدرت‌های بزرگ» آماده می‌کند. 
 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند