به گزارش راشاتودی، روز پنج شنبه صدور حکم نُه سال زندان برای یک تکاور سابق دریایی آمریکا به نام «تریور رید» به جرم حمله به دو مأمور پلیس از سوی دادگاهی در مسکو، گمانه زنی ها در خصوص «تبادل زندانیان» میان دو کشور را قوت بخشید.

این تکاور دریایی سابق تابستان گذشته به جرم حمله به دو مأمور پلیس محکوم شد. بنا به گفته بازجویان این پرونده، برخی از ساکنان شهر مسکو در تماس با پلیس از دعوای یک فرد مزاحم با دو زن خبر دادند. اندکی بعد معلوم شد این فرد مزاحم که گفته می شود در زمان دستگیری تحت تأثیر مصرف مشروبات الکلی بوده و در برابر نیروهای پلیس مقاومت کرده، تریور رید بوده است.

این شهروند آمریکایی سال گذشته برای یادگیری زبان روسی و دیدار با یک دوست به مسکو سفر کرد. رید که تقریباً پیش از محاکمه یکسال در بازداشت بود، مدعی است که از جریان شب حادثه هیچ چیز به یاد نمی آورد. وی به دلیل عدم یادآوری اتفاقات شب حادثه به جرم خود اعتراف نکرد.

این شهروند آمریکایی بازداشتی پس از صدور حکم دادگاه مسکو به روزنامه نگاران گفت که «این حکم کاملاً یک قضیه سیاسی است. من از دولت خود [آمریکا] می خواهم که از من حمایت سیاسی بعمل آورد».

گفتنی است که قضیه بازداشت و سپس محکومیت این تکاور دریایی توجه دیپلماتهای آمریکا در روسیه و همچنین رسانه های مختلف خبری را به خود جلب کرده است. در همین ارتباط، «جان سالیوان» سفیر آمریکا در روسیه گفت که پرونده این شهروند آمریکایی را در کنار سایر پرونده های قضایی پیگیری می کند و اینکه سفارت آمریکا در قبال این قضیه موضعی متعادل اتخاذ خواهد کرد.

این دیپلمات بلندپایه آمریکایی همچنین ماجرای بازداشت و محکومیت این شهروند آمریکایی را «ماجرایی ناخوشایند برای روابط آمریکا- روسیه» دانست و با «مهمل و بی اساس» خواندن شواهد و مدارک ارائه شده از سوی بازپرسان پرونده، تمام روند قضایی آن را یک «نمایش مضحک» دانست.

 

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند