یک مقام آمریکایی در گفت‌وگو با شبکه خبری «فاکس‌‌نیوز» اظهارات جدیدی درباره تعرض جنگنده اف‌-۱۵ کشورش به هواپیمای مسافربری ماهان مطرح کرده است.

شب گذشته (پنجشنبه) پرواز شماره ۱۱۵۲ شرکت هواپیمایی ماهان که از تهران به مقصد بیروت پرواز کرده بود هنگام عبور از حریم هوایی سوریه با مزاحمت جنگنده‌های آمریکایی رو‌برو شد. 

رسانه‌ها گزارش دادند خلبان مجبور شده ارتفاع هواپیما را به‌صورت ناگهانی کاهش دهد که این مسئله باعث زخمی‌شدن شماری از سرنشینان این هواپیما شده است.

ایجاد مزاحمت در منطقه «التَنف» سوریه (واقع در مثلث مرزی اردن-عراق-سوریه) رخ داده است. این منطقه چند سالی است که در اشغال نیروهای آمریکا قرار دارد و این کشور چند پایگاه و فرودگاه نظامی در آنجا احداث کرده است.

خبرنگار فاکس‌نیوز به نقل از یک مقام آمریکایی که خواسته نامش پنهان بماند گفته خلبان جنگنده اف‌-۱۵ هشدار تصادم دریافت کرده، اما آن را «نسبتاً استاندارد» در نظر گرفته و گفته که در چنین فاصله‌ای خطر تصادم وجود ندارد.

این مقام آمریکایی اضافه کرد: «احتمالاً خلبان هواپیمای ایرانی هم هشدار تصادم دریافت کرده باشد.»

پیش از این سازمان تروریستی سنت‌کام در بیانیه‌ای مزاحمت جنگنده آمریکایی برای هواپیمای مسافربری ایرانی را تأیید کرده بود.

در بیانیه این سازمان آمده است: «یک فروند هواپیمای اف‌-۱۵ ایالات متحده آمریکا که در حال انجام مأموریت عادی خود در مجاورت منطقه "التنف" متعلق به "کارگروه مشترک عملیات عزم راسخ" بود عصر امروز اقدام به انجام یک بازرسی بصری استاندارد از هواپیمای مسافربری شرکت ماهان‌ایر در فاصله ایمن تقریباً ۱۰۰۰ متری از این هواپیما کرد.»

 

این مطلب برایم مفید است
22 نفر این پست را پسندیده اند