سرهنگ سعید راستی در این باره گفت: مدتی قبل در پی  دریافت مرجوعه قضایی از سوی یکی از شهروندان در مورد جعل شناسنامه اش توسط فردی ناشناس، رسیدگی به موضوع در دستور کار ماموران پلیس امنیت قرار گرفت و در نخستین گام آنان با دعوت از شاکی اقدام به بررسی اظهارات وی کردند تا سرنخی پیدا کنند. 

وی ادامه داد: در جریان بررسی اظهارات شاکی پرونده، مشخص شد که او مدتی قبل شناسنامه اش  را گم کرده و متاسفانه برای دریافت المثنی اقدامی نکرده و به همین دلیل نیز  اطلاع رسانی به مراکز مربوطه نظیر ثبت احوال نداشته است که پس از مدتی شاکی به دلیل نیاز  به مدارک سجلی برای انجام امور اداری و قانونی برای دریافت شناسنامه المثنی اقدام کرده که در آنجا متوجه شده فردی ناشناس شناسنامه اش را جعل کرده است.

راستی با اشاره به تحقیقات پلیس برای شناسایی ودستگیری فردی که اقدام به استفاده از شناسنامه جعلی کرده بود، گفت: مأموران مرکز عملیات پلیس امنیت عمومی تهران  با انجام یکسری تحقیقات و استفاده از شیوه ها و شگردهای پلیسی  موفق شدند مخفیگاه متهم را در محدوده میدان آزادی شناسایی کرده و در عملیاتی با هماهنگی قضایی او را دستگیر و به مقر انتظامی منتقل کردند.

وی با بیان اینکه متهم از اتباع یکی از کشورهای خارجی بود، افزود: این فرد در جریان بازجویی های انجام شده اقرار کرد که پس از پیدا کردن شناسنامه با همکاری یک جاعل حرفه ای اقدام به تغییر برخی از مشخصات کرده و در ازای این کار نیز ۱۰۰ میلیون ریال پرداخت کرده است.

رئیس مرکز عملیات پلیس امنیت عمومی تهران با بیان اینکه اقدامات برای دستگیری جاعل حرفه ای آغاز شد، گفت: با اطلاعات به دست آمده مخفیگاه فرد جاعل در حوالی خیابان هاشمی شناسایی شد که با هماهنگی مقام قضایی عملیاتی برای دستگیری این فرد اجرا شد و او نیز روزگذشته دستگیر و به مقر انتظامی منتقل شد. همچنین در بازرسی از مخفیگاه وی شش جلد شناسنامه جعلی آماده، دو قبضه سلاح گرگ، دو عدد ماسک شیمیایی و تعدادی ابزار و دستگاه های چاپ برای جعل مدارک هویتی کشف و ضبط شد.

وی با اشاره به انجام بازجویی از متهم گفت: متهم در بازجویی های اولیه به بزه ارتکابی اقرار کرد و تصریح کرد:  در قبال دریافت مبالغی بین ۵۰ الی ۱۰۰میلیون ریال از مشتریانش برخی شناسنامه های مفقود شده شهروندان را با ایجاد تغییراتی سجلی برای افراد متقاضی جعل کرده است.

رئیس مرکز عملیات پلیس امنیت عمومی پایتخت در پایان با اشاره به اینکه هر دو متهم برای سیر مراحل قضایی به دادسرا معرفی شدند، خاطرنشان کرد: شهروندان در صورت گم کردن مدارک هویتی خود حتما در سریع ترین زمان ممکن گزارش مفقودی را به مبادی ذیصلاح اعلام و بلافاصله برای دریافت اسناد المثنی خود اقدام کنند تا مدارک سجلی و هویتی آنها مورد سوء استفاده افراد جاعل و سودجو قرار نگیرد.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند