به گزارش رویترز، چین روز سه شنبه شرکت لاکهید مارتین را به دلیل مشارکت در تازه ترین فروش تسلیحاتی آمریکا به تایوان تحریم کرد.

این شرکت آمریکایی تولید کننده سلاح مهمترین پیمانکار به روز رسانی موشکهای زمین به هوای پاتریوت تایوان به مبلغ 620 میلیون دلار است که دولت آمریکا هفته گذشته تایید کرد.

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین از آمریکا خواست تا فروش تسلیحات به تایوان را متوقف کرده و از آسیب رساندن به رابط آمریکا و چین و صلح و ثبات تنگه تایوان دست بردارد.

لیجیان دراین رابطه گفت: به منظور تضمین منافع کشور، چین تصمیم گرفته که اقدامات لازم را انجام داده و تحریم هایی را علیه لاکهید مارتین، به عنوان مهمترین پیمانکار این قرارداد اعمال کند.

آمریکا همانند بسیاری از کشورهای دیگر دارای روابط رسمی دیپلماتیک با تایوان نیست اما از لحاظ دموکراتیک  خود را متعهد به در اختیار قرار دادن ابزار دفاعی به تایوان  نشان می دهد.

از سوی دیگر مقامات تایوان از این قرارداد موشکی استقبال کرده و معتقدند با توجه به رزمایش های نظامی دریایی چین در نزدیکی تایوان، این اقدام لازم است.

از سوی دیگر امروز چین آمریکا را به تلاش برای ایجاد تنش بین قدرتهایی که در دریای چین جنوبی دارای منافع هستند متهم کرد. این انتقادات پس از آن مطرح شد که واشنگتن به نشانه حمایت از متحدانش ادعاهای چین در این منطقه را رد کرد.

سفارت چین در آمریکا امروز در یک بیانیه شدید اللحن از آمریکا خواست تا خود را وارد اختلافات بین پکن و کشورهای دیگر منطقه نکند که ادعای مالکیت بر آبها و جزایر تحت مناقشه را در دریای چین جنوبی دارند.

 

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند