پیکرهای مطهر ۱۹۲ شهید دوران دفاع مقدس از جمله شهید نسیم افغانی با حضور سردار سید محمد باقرزاده، فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح از طریق مرز شلمچه وارد کشور شد. این مراسم صبح امروز، دوشنبه دوم تیرماه ۱۳۹۹ با توجه به شیوع ویروس کرونا بدون استقبال مردمی برگزار شد.

سردار سید محمد باقرزاده، فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح در همین خصوص گفت: این شهدای گرانقدر مربوط به عملیات‌های والفجر مقدماتی، والفجر یک، رمضان، خیبر، بدر، کربلای ۴، کربلای ۵، بیت‌المقدس ۷ و همچنین عملیات‌های تک دشمن در انتهای جنگ هستند. این شهدا مربوط به یگان‌های مختلف سپاه و ارتش هستند.

وی افزود: ما امروز پیکر عزیزی را همراه خود داریم، همانطور که ملت عزیز ما و همچنین مردم شریف افغانستان اطلاع پیدا کردند، برادر مجاهد مهاجری به نام شهید «نسیم افغانی» که از برادران مجاهد افغانستانی است، در بین پیکرهای مطهر شهدا است که با بازگشت نسیم خوش افغانی، ان‌شاءالله بوی خوش یوسف‌های ایرانی هم در پیش خواهد بود. این شهید عزیز -که خودش آرپی‌جی زن بود- فداکارانه رفته بود تا پیکر یک فرمانده شهیدی را به عقب منتقل کند؛ ولی در آن لحظه تکلیف را در این دید که برود. آنطور که از سردار شهید شوشتری نقل کردند، شهید نسیم افغانی گفته بود: «من پیش‌مرگ شهید آخوندی می‌شوم». نسیم نیامد، نیامد و تا الآن که بازگشت و در کنار او، پیکرهای مطهر شهدای دیگری هم پیدا شد که البته آن‌ها باید با آزمایش دی ان ای مشخص شوند.

سردار باقرزاده که در جریان استقبال از پیکر مطهر شهدا، کلاه تفحص شده‌ همراه شهید "نسیم افغانی" را بر سر داشت گفت: این کلاه عرقچین زیبای شهید نسیم افغانی‌ یک نمونه از اسنادی است که همراه شهید بود. وسایل دیگرش هم وجود دارد و همانطور که در نقل‌ها آمده، برخی از رزمندگانی که با ایشان بودند به ما اطلاع دادند که پدر، مادر، خواهران و برادران شهید در حمله نیروهای اشغالگر شوروی با بمباران در افغانستان، همگی به شهادت رسیده‌اند.

فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح در ادامه تصریح کرد: شهید خانواده‌ای ندارد، اما به خانه دوم خودش، ایران عزیز بازگشت. شهید نماد و نمونه‌ای‌ است از شهدای بزرگوار ملت بزرگ افغانستان، ملّت مجاهدی که در راه مقاومت همواره با ما بودند و الآن هم هستند. این شهید عزیز امروز به میهن ما بازگشت و نسیم خوش او را در فضای طوفان‌زده‌ تفرقه‌ها می‌بینیم و این را به جان حس می‌کنیم. امیدواریم که ان‌شاءالله برکات بازگشت این شهید و بعد هم تشییع و تدفین او که جزئیاتش متعاقباً اعلام خواهد شد؛ برای دو ملت عزیز و مجاهد ایران و افغانستان تداوم پیدا کند.

 

 

این مطلب برایم مفید است
18 نفر این پست را پسندیده اند