«عمر عدنان الوائلی» رئیس اداره گذرگاه‌های مرزی  عراق درباره بازگشایی گذرگاه مرزی «زرباطیه» با ایران بیانیه‌ای را صادر کرد و از اجرای دو طرفه پرتکل‌های بهداشتی در این خصوص خبر داد.

الوائلی در بیانیه‌ای گفت: «گذرگاه مرزی زرباطیه در استان واسط  و مرز با ایران  امروز کار مبادلات تجاری میان دو کشور را پس از کسب موافقت از سوی کمیته عالی بهداشت  وسلامت ملی مبارزه با کرونا که در نشست ششم ژوئن ۲۰۲۰ حاصل شد، از سر می‌گیرد».

وی افزود: «کار گذرگاه پس از تعطیلی مبادلات تجاری به دلیل تدابیر پیشگیرانه میان دو کشور از مارس گذشته  از سر گرفته می‌شود و کمیته عالی بهداشت و سلامت طبق مجموعه‌ای اصول  اجازه ازسرگیری کار گذرگاه را داده است که از جمله آن درخواست استانداری برای بازگشایی گذرگاه بود که قبلا انجام شد، علاوه بر اینکه مبادلات تجاری  دو روز در هفته در مجموع ۲۵۰  کامیون تردد خواهند کرد».

او گفت که مبادلات تجاری از طریق ضد عفونی کردن کالاها و محموله‌ها و همچنین ممانعت از اجتماعات راننده‌های کامیون‌ها و کارگران  گمرک انجام می‌شود و همه این افراد هم باید از لحاظ سلامت کنترل شده باشند و ملزم به پوشیدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی هستند  علاوه بر اینکه به استثنای کالا ها اجازه ورود افراد پیاده داده نمی‌شود.

عراق از اوایل اسفند گذشته به دنبال شیوع ویروس کرونا در کشورهای همسایه مرزهای زمینی و هوایی خود را بست.

گذرگاه مرزی مهران که کاربری تجاری و مسافری دارد، در ۹۵ کیلومتری جنوب غرب شهر ایلام مهم‌ترین و پرترددترین گذرگاه مرزی میان ایران و عراق است.

برخی گذرگاه‌های مرزی کردستان عراق با ایران هم از اردیبهشت ماه به طور پاره وقت باز است.

 

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند