یک فرمانده ارشد آمریکایی در سخنانی از احتمال اعزم نیروی نظامی به تونس در تقابل با روسیه و ادعای حضور نظامی این کشور در لیبی خبر داد.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک» ژنرال «استیفن تاونسند» فرمانده «آفریکم» (مرکز فرماندهی نیروهای آمریکا مستقر در آفریقا) از احتمال اعزام نیروهای ایالات متحده به تونس خبر داد.

ژنرال تاونسند در دیداربا وزیر دفاع تونس در این باره گفت: «از آنجا که روسیه همچنان به دنبال شعله ور شدن درگیری‌ها در لیبی است، ما به دنبال راه های جدیدی برای رفع نگرانی های امنیتی متقابل با تونس، از جمله استفاده از تیپ کمکی از نیروهای امنیتی خود هستیم.»

وی در ادامه گفت: «تونس نمونه ای از چگونگی کمک ایالات متحده به شرکای آفریقایی ما جهت خودکفایی، امنیت و توسعه درازمدت است. روابط ما با تونس در جهت تقویت مشارکت ما برای دستیابی به اهداف امنیتی متقابل است.»

این در حالی است که مقامات روسیه به شدت ادعای آمریکا در زمینه مداخله روسیه در امور نظامی لیبی را رد کرده اند.

«ویکتور بونادروف» رئیس کمتیه امور دفاعی مجلس روسیه با رد اتهما زنی‌های مقامات آفریکم،  این سخنان را «مزخرف» خواند.

یک ژنرال آمریکایی روز جمعه بار دیگر روسیه را به ارسال جنگنده به لیبی متهم کرد. «گئورگی هادفیلد»، معاون دفتر اطلاعات فرماندهی نیروهای آمریکا در آفریقا در جمع خبرنگاران مدعی شده اقدام روسیه در ارسال جنگنده به لیبی ممکن است به تثبیت حضور مسکو در شمال آفریقا کمک کند. 

ارتش آمریکا اعلام کرده است که نظامیان روسیه ۱۴ فروند «میگ ۲۹» و جنگنده‌های «سوخو ۲۴» را تحویل  تشکیلات موسوم به «ارتش ملی لیبی» داده‌اند.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند