آیدین رحمانی در جلسه بررسی جابه‌جایی روستاهای محدوده سد کانی سیب که در محل فرمانداری پیرانشهر برگزار شد‌، با اشاره به اینکه اکنون تراز دریاچه ارومیه به یک‌هزار و ۲۷۱ متر و ۹۰ سانتی‌متر رسیده  است، اظهار داشت: خوشبختانه افزایش تراز این دریاچه همچنان ادامه می‌یابد و به احتمال بسیار تا آغاز فصل گرما به یک‌هزار و ۲۷۲ متر خواهد رسید.

وی با بیان اینکه تراز دریاچه در مقایسه با سال گذشته سه سانتی‌متر افزایش را نشان می‌دهد افزود: این رقم با توجه به کاهش بارش در حوضه آبریز دریاچه ارومیه، بسیار مناسب بوده و آب دریاچه به بیش از پنج میلیارد و ۲۵۰ میلیون مترمکعب رسیده است.

معاون گفت: حجم آب دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته ۹۰ میلیون مترمکعب افزایش دارد و وسعت دریاچه بر اساس آخرین پایش در مقایسه با سال گذشته ۲۳ کیلومترمربع افزایش یافته و به سه هزار و ۲۳۹ کیلومترمربع رسیده است.

رحمانی گفت: ۲۷ راهکار و ۱۲ پروژه سخت افزاری در ۷۲ ماهی که احیای دریاچه شکل عملیاتی به خود گرفته موجب شده تا دریاچه به تثبیت برسد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی، طرح انتقال زاب، تصفیه خانه تبریز، تصفیه خانه ارومیه، شبکه فرعی آبیاری و زهکشی پایاب سد مهاباد، طرح ۴۰ روستا،چهل اقدام، شبکه فرعی آبیاری و زهکشی زرینه رود، لایروبی رودخانه ها، سر دهانه سازی انهار، مرمت و بازسازی تاسیسات آبی در دست بهره برداری، تکمیل و تجهیز سازه های اندازه گیری، اجرای پروژه های زراعت و باغبانی و طرح های کنترل گرد و غبار را ۱۲ پروژه سخت افزاری برای احیای دریاچه ارومیه عنوان کرد.

رحمانی در ادامه بر ضرورت تسریع در روند جابجایی و تعیین وضعیت دو روستای در محدوده سد کانی سیب تاکید کرد.

این مطلب برایم مفید است
31 نفر این پست را پسندیده اند