«سرگئی لاوروف»، وزیر امور خارجه روسیه گفت که مسکو خواهان توقف هرچه سریعتر درگیری‌ها در لیبی است.

لاوروف امروز سه‌شنبه طی گفت‌وگوی تلفنی با «عقیله صالح»، رئیس پارلمان طُبرُق (شهری ساحلی در شمال شرق ساحل لیبی) گفت که هرگونه تلاش برای حل بحران لیبی آن هم از طریق نظامی بی‌فایده است.

به گزارش شبکه روسیا الیوم به نقل از بیانیه وزارت خارجه لیبی، هر دو طرف طی تماس تلفنی امروز در باره اوضاع کنونی لیبی در سایه تداوم درگیری‌های نظامی بین دولت طبرق و دولت وفاق ملی در طرابلس لیبی رایزنی و گفت‌وگو کرده‌اند.

مطابق این بیانیه، دو طرف ضمن تأکید بر «بی‌فایده» بودن تلاش‌های نظامی برای حل بحران لیبی بر اهمیت تسریع در شروع گفت‌وگوهای سازنده با مشارکت همه جریان‌ها و قدرت‌های سیاسی در این کشور تأکید کردند.

لیبی بعد از سرنگونی معمر قذافی در سال ۲۰۱۱، دارای دو دولت بوده که هر کدام ارتش و پارلمان مجزائی دارد. دولت طبرق که از ژنرال خلیفه حفتر حمایت می‌کند ولی به رسمیت نشناخته شده است و دولت وفاق ملی لیبی که با توافق احزاب سیاسی و نظارت سازمن ملل در سال ۲۰۱۵ تشکیل شده، حمایت جامعه بین‌المللی را دارد.

روسیه از حفتر و دولت طبرق حمایت می‌کند. شبه‌نظامیان روس واگنر در کنار حفتر علیه دولت وفاق ملی می‌جنگند. گذشته از این، فرماندهی عملیات ارتش آمریکا در آفریقا امروز تصاویری را به نمایش گذاشت که در آن، جنگنده‌های روسیه در پایگاه‌های نیروهای حفتر در حال انجام عملیات علیه دولت وفاق هستند.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند