شبکه خبری سی‌ان‌ان گزارش داد در حالی که تنش‌ها بین آمریکا و چین بر سر دریای جنوبی چین افزایش یافته و کاخ سفید چندین بار چین را به سوءاستفاده از بحران کرونا به‌منظور گسترش نفوذ خود در مناطق مورد مناقشه در آب‌های دریای جنوبی چین متهم کرده است، آمریکا تلاش می‌کند تا فشارهای نظامی خود بر چین را افزایش دهد.

طی چند هفته اخیر شناورهای نظامی آمریکا و بمب‌افکن‌های بی-۱ این کشور مأموریت‌هایی را در منطقه انجام داده‌اند تا این پیام را به طرف چینی مخابره کنند که ارتش آمریکا قصد دارد حضور نظامی خود را در منطقه حفظ کرده و متحدان خود را از ادامه حمایت آمریکا از آنها مطمئن کند.

بر اساس گزارش سی‌ان‌ان، در حال حاضر یکی از اولویت‌های مهم پنتاگون این است که ناو هواپیمابر تئودور روزولت -که به دلیل ابتلای چندصد نفر از خدمه‌اش مجبور به پهلو گرفتن در سواحل گوام شده است- را حداکثر تا پایان ماه جاری میلادی (دو هفته آینده) به آب‌های دریای جنوبی چین بازگرداند.

این تحرکات نظامی در شرایطی انجام می‌شود که طی هفته‌های اخیر فشارهای دیپلماتیک مقامات آمریکایی -به‌ویژه شخص دونالد ترامپ رئیس‌جمهور و مایک پامپئو وزیر امور خارجه این کشور- بر چین افزایش یافته است. آنها مقامات پکن را متهم می‌کنند که در اطلاع‌رسانی به سایر کشورهای جهان درباره شیوع ویروس کرونا به‌موقع و شفاف عمل نکرده‌ و به عبارتی دست به پنهان‌کاری زده‌اند؛ اتهامی که بارها از سوی مقامات چینی رد شده و سازمان بهداشت جهانی نیز تأکید کرده است که آمریکا شواهد قابل‌قبولی برای اثبات این ادعا ارائه نکرده است.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند