دادستان ارشد ونزوئلا امروز جمعه دو سرباز سابق آمریکایی را به تروریسم و توطئه برای مشارکت در طرحی برای عزل «نیکلاس مادورو»، رئیس‌جمهور ونزوئلا متهم کرده است. 

«لوک الکساندر دنمن» و «آرین بری» جزو ۱۷ نفری هستند که ارتش ونزوئلا بعد از تلاش ناکام مزدوران آمریکایی برای ربودن مادورو دستگیر کرده است. 

دادستان کل ونزوئلا گفت سربازان سابق آمریکایی به «تروریسم، توطئه، قاچاق غیرقانونی سلاح‌های جنگی و ارتباط با سازمان‌های مجرمانه» متهم شده‌اند.  

 یک مزدور آمریکایی دستگیر شده در ونزوئلا چند روز پیش اعتراف کرد قصد او و هم‌دستانش حمله به کاخ ریاست جمهوری و ربودن «نیکلاس مادورو» بوده است.

به نوشته روزنامه «گاردین»، بری در اعترافاتی که از تلویزیون ونزوئلا پخش شد گفت، گروه آن‌ها با دو قایق ماهیگیری وارد این کشور شده بودند و هدف اصلی آن‌ها حمله به کاخ ریاست جمهوری بود.

پیش از بری، «لوک دنمن» مزدور آمریکایی دیگری که در این عملیات نافرجام شرکت کرده و دستگیر شده بود گفت قصد آن‌ها ربودن مادورو و انتقال وی به آمریکا بوده اما از این‌که چگونه می‌خواستند رئیس جمهور ونزوئلا را بربایند حرفی نزده بود.

بری که حضور در عراق را در کارنامه دارد در این باره گفت، قصد داشتند به هر نحو ممکن وارد کاخ «میرافلورس» شده و پس از ربودن مادورو، او را به پایگاه هوایی «لا کارلوتا» منتقل کنند.

هنگامی که از این کهنه‌سرباز 41 ساله پرسیده شد هواپیمای حامل مادورو قرار بود به کجا پرواز کند گفت: «گمان می‌کنم به آمریکا».

اوایل هفته جاری، این افراد مسلح قصد داشتند به ایالت «لاگوآیرا» واقع در شمال ونزوئلا حمله کنند که در پی اقدام نیروهای امنیتی «کاراکاس»، هشت نفر از این مهاجمان کشته شدند و تعدادی نیز دستگیر شدند که اتباع آمریکایی نیز در میان آنها حضور داشتند.

بنا به گزارش رویترز، مقامات ونزوئلا روز دوشنبه دنمن و  بری شهروندان آمریکایی و یازده نفر دیگر را در رابطه با توطئه ناکام واشنگتن برای ورود به ونزوئلا از طریق ساحل کارائیب و خلع مادورو از قدرت دستگیر کردند.

رئیس‌جمهور ونزوئلا در حین یک کنفرانس خبری که از طریق تلویزیون این کشور پخش می‌شد بعد از اعترافات دنمن گفت: « دونالد ترامپ مسئول مستقیم این حمله است». اما با وجود شواهد کافی در این زمینه، ترامپ دخالت آمریکا در این تلاش نافرجام را انکار کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند