عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در جمع خبرنگاران با اشاره به عدم تأیید مدرک تحصیلی برخی منتخبان گفت: بعد از بررسی‌های مفصل شورای نگهبان از وزارت آموزش عالی و دستگاه‌های دیگر مشخص شد موسسه‌ای که مدرک تحصیلی نماینده منتخب را صادر کرده، مجوز رسمی از وزارت علوم ندارد و طبعا مدرکی هم که صادر شده قابل اعتبار نیست.

او افزود: نهایتا رأی شورای نگهبان این بود که  منتخب  تفرش و آشتیان از راه یافتن به مجلس یازدهم بازخواهد ماند، مراتب این موضوع به صورت مکتوب به وزارت کشور ابلاغ خواهد شد و دستگاه‌های دیگر می‌توانند موضوع را از طریق دستگاه‌های قضایی پیگیری کنند که آیا جعلی صورت گرفته یا خیر.

سخنگوی شورای نگهبان تأکید کرد: در هر صورت برای ما مسجل شد که مدرک تحصیلی «سیناکمالخانی» فاقد اعتبار رسمی است.

کدخدایی گفت: هر مرجعی که صلاحیت نظارت داشته باشد می‌تواند طبق وظایف و اختیارات خود موضوع را بررسی کند، اما تاکنون به غیر از عدم اعتبار مدرک تحصیلی منتخب تفرش گزارشی رسمی در مورد منتخبان دیگر به شورای نگهبان ارسال نشده است.

ایرادات شورای نگهبان به طرح مجلس درباره قانون انتخابات به پارلمان ارسال خواهد شد

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به اصلاح برخی قوانین انتخابات از سوی مجلس تصریح کرد: بخش عمده‌ای از جلسه امروز شورا به بررسی این طرح گذشت، البته این مصوبه از جهات مختلف دارای ابهامات گوناگون، ایرادات شرعی و قانونی است؛ اما در مهلت قانونی اعلام نظر خواهیم کرد.

او گفت: نمایندگان مجلس اختیار دارند قوانین مورد نظرشان را تصویب کنند، البته شورای نگهبان هم وظیفه بررسی و اعلام نظر نسبت به آن مصوبات را دارد. امروز نظر شورای نگهبان در مورد اصلاح برخی قوانین انتخابات بررسی شد و ایرادات شورای نگهبان نسبت به این طرح به مجلس شورای اسلامی ارسال خواهد شد.

تعیین تکلیف اساسنامه‌های فدراسیون‌های ورزشی در شورای نگهبان

کدخدایی در پاسخ به باشگاه خبرنگاران جوان مبنی بر اینکه بررسی اساسنامه‌های فدراسیون‌های ورزشی در شورای نگهبان در چه مرحله‌ای قرار دارد، بیان کرد: سه مصوبه مربوط به فدراسیون‌های ورزشی داشتیم که یکی از آنها در مورد کمیته ملی المپیک بود، بررسی‌های ما انجام شده اما این مصوبه ایراداتی داشت که آن را به هیئت وزیران ارسال خواهیم کرد.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: دو مصوبه دیگر هم در دستور بررسی داریم که هفته آینده در مورد آنها اعلام نظر می‌کنیم.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند