سفارت چین در کانبرا در پاسخ به اظهارات اخیر «اسکات موریسون» نخست‌وزیر استرالیا گفت، به این حقه‌های زیرکانه پاسخ می‌دهیم.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، سفارت چین در استرالیا روز چهارشنبه در پایگاه اینترنتی خود نوشت: «حقه‌های زیرکانه در سنت چین جایگاهی ندارد اما اگر دیگران چنین کاری کنند پاسخ آن را می‌دهیم».

روزنامه «گلوبال تایمز» چین نیز روز چهارشنبه نوشت استرالیا کمپینی مخرب برای متهم جلوه دادن چین درخصوص همه‌گیری جهانی کرونا را «رهبری می‌کند».

روزنامه چینی «پیپلز دیلی» نیز نوشت: «[استرالیا] مانند آدامسی است که زیر کفش چین چسبیده است. گاهی باید سنگی پیدا کرد و آن را کند».

این واکنش‌های تند، در پی سخنان چهارشنبه صبح موریسون انجام گرفت. موریسون مدعی شد: «اکنون این‌که جهان بخواهد ارزیابی مستقلی داشته باشد که تمام این اتفاقات چگونه رخ داد، کاملاً منطقی و قابل درک است. زیرا می‌توانیم از این طریق درس‌هایی گرفته و از وقوع مجدد آن جلوگیری کنیم».

موریسون همچنین مدعی شد این تحقیقات کشور خاصی را مورد اتهام قرار نخواهد داد اما با توجه به قربانی شدن بیش از ۲۰۰ هزار نفر در جهان به‌خاطر ابتلا به این بیماری و تأثیر مخربی که بر اقتصاد دنیا داشته است، انجام چنین تحقیقاتی ضروری است.

پیش‌تر نیز سفیر چین در استرالیا با محکوم کردن شبهه‌افکنی‌های کانبرا علیه شفافیت چین در ازائه اطلاعات درخصوص شیوع ویروس کرونا، این شریک بزرگ تجاری خود را تلویحاً تهدید به اعمال تحریم کرد.

چین معتقد است استرالیا در زیر سوال بردن نحوه مقابله پکن با ویروس کرونا، از ادعاهای دولت آمریکا دنباله‌روی می‌کند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.