ستاد انتخاباتی «جو بایدن»، نامزد بالقوه حزب دموکرات در انتخابات رئیس‌جمهور آمریکا و حزب او احتمالاً از امروز تا ماه نوامبر روزانه ۱ میلیون درآمدزایی خواهد کرد. 

با این حال، روزنامه نیویورک‌تایمز نوشته این رقم حتی توان رقابت با منابع مالی فعلی ستاد انتخاباتی «دونالد ترامپ» و حزب جمهوری‌خواه در ماه آوریل را هم ندارد، چه برسد به اینکه بخواهد با درآمدهای جمع‌آوری‌شده توسط او در روز انتخابات رقابت کند. 

آمارهای مربوط به میزان درآمدزایی نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا که بامداد سه‌شنبه منتشر شد اختلاف عمیق میان درآمدهای حزب دموکرات با حزب جمهوری‌خواه را در آستانه آغاز کارزار انتخابات عمومی نوامبر نشان می‌دهد. 

مطابق این آمارها جو بایدن به عنوان نامزد بالقوه حزب دموکرات نزدیک به ۱۸۷ میلیون دلار از کمیته ملی حزب جمهوری‌خواه و «دونالد ترامپ» عقب هستند. ترامپ  این درآمدها را ظرف سه سال گذشته جمع‌آوری کرده است. 

خبرگزاری رویترز  بر اساس اظهارنامه تحویل شده به کمیته انتخابات فدرال نوشته ترامپ تنها در ماه مارس ۱۳.۶ میلیون دلار برای کارزار انتخاباتی‌اش جمع‌آوری کرده است. او در ماه فوریه هم ۱۴.۲ میلیون دلار درآمدزایی کرده بود. 

تحلیلگران می‌گویند این مزیت مالی در آستانه آغاز رقابت‌های انتخاباتی باعث تحمیل نوعی فشار مالی و سیاسی روی ستاد انتخاباتی جو بایدن خواهد شد و او اکنون باید از حامیان مالی کوچکش در فضای مجازی، مقادیر هنگفت میلیون‌دلاری جذب کند- و همه این کارها را باید زمانی انجام دهد که به دلیل شیوع بیماری کووید-۱۹ در منزلش در ایالت «دلاور» پناه گرفته است.

روزنامه نیویورک‌تایمز نوشته بایدن برای جذب منابع مالی لازم جهت رقابت در ایالت‌های کلیدی باید اقدامات مختلفی اعم از اتخاذ برخی تصمیم‌های سیاسی، تدوین برنامه‌های خود برای ریاست‌جمهوری و انتخاب زوج انتخاباتی‌اش انجام دهد. 

اما تحلیلگران مسائل راهبردی گفته‌اند دست‌کم یک مسئله به نفع او است: بایدن اکنون خیالش از نامزدی حزب دموکرات راحت است و از اوایل سال ۲۰۲۰ فعالیت‌های خود برای ایجاد وحدت در میان حزب دموکرات را آغاز کرده است. 

«جیم مارگولیس» تحلیلگر مسائل سیاسی می‌گوید: «برتری آشکار ترامپ مزایای عمده‌ای است که به دلیل مستقر بودنش در سمت ریاست‌جمهوری نصیب او می‌شود و او از این مزیت برای اعمال فشار روی تمامی حامیان مالی ممکن و انجام تلاش‌های گسترده برای درآمدزایی استفاده کرده است.»

وی اضافه کرد: «بنابراین، بله، [بین ترامپ و بایدن] از لحاظ درآمدزایی تفاوت وجود خواهد داشت اما فکر می‌کنم بایدن هم از منابع مالی کافی برای پیش بردن یک کارزار خوب برخوردار خواهد بود.»

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند