وزارت خزانه‌داری آمریکا روز پنج‌شنبه ساعاتی مانده به آغاز انتخابات مجلس شورای اسلامی، طی بیانیه‌ای اعلام کرد که نام ۵ نفر از اعضای شورای نگهبان قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به فهرست افراد تحت تحریم دفتر کنترل دارایی‌های خارجی (اوفک) از نهادهای زیرمجموعه این وزارتخانه افزوده شده است.

بر اساس این بیانیه، نام آیات عظام جنتی و یزدی و آقایان کدخدایی، ره‌پیک و صادقی مقدم در فهرست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار گرفته‌ است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا به بهانه «رد صلاحیت افراد برای رقابت در انتخابات» اقدام به افزودن نام این 5 عضو شورای نگهبان به فهرست تحریم‌های خود کرده است.

مقامات آمریکایی طی هفته‌های اخیر چندین بار اظهارات مداخله‌جویانه‌ای را درباره انتخابات مجلس شورای اسلامی و روند تأیید صلاحیت نامزدها مطرح کرده و شورای نگهبان قانون اساسی را آماج انتقادات بی‌اساس خود قرار داده بودند.

اکنون وزارت خزانه‌داری آمریکا به‌عنوان آخرین تیر ترکش خود برای تأثیر گذاشتن بر روند انتخابات در ایران، در فاصله 13 ساعت مانده به گشایش حوزه‌های اخذ رأی اقدام به تحریم 5 نفر از اعضای شورای نگهبان قانون اساسی به‌عنوان نهاد ناظر بر انتخابات جمهوری اسلامی ایران کرده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا که پیش این نیز دهها نفر از مقامات، نهادها و شرکت‌های ایرانی را تحریم کرده، در ماه‌های اخیر عملاً نشان داده است که دیگر گزینه‌‌ای برای اعمال فشار بر ایران در اختیار ندارد.

 

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند