محمد باقر قالیباف نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام، امشب ( چهارشنبه) در مراسمی که در جمع مردم شهرستان اسلامشهر و در مسجد امام محمد باقر(ع) این شهرستان برگزار شد، اظهار داشت: جمعه پیش رو یعنی کمتر از ۴۸ ساعت دیگر روز سرنوشت سازی برای ملت ما خواهد بود، به این دلیل که ما برای مجلس که جای مهمی جهت تحقق قانون اساسی است، رای خواهیم داد. 

وی گفت: چرا مجلس مهم است؟ به این دلیل که قانونگذاری سیاست های کلانی که بر اساس قانون از وظایف رهبری است، برعهده مجلس است. چرا مجلس مهم است؟ به این دلیل که امام راحل فرمودند که یکی از ویژگی های اساسی انقلاب اسلامی این است که اراده مردم بر سرنوشت آنها حاکم باشد. 

قالیباف افزود: شما مردم میتوانید با حضور در انتخابات و رای مستقیم به ۲۹۰ نفر نماینده مجلس که به محض ورود به مجلس دیگر نماینده محل انتخابیه خود نیستند و نماینده همه ملت هستند، در این عرصه نقش آفرینی داشته باشید.  

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه امام راحل فرمود مجلس در راس امور است، بیان کرد: مجلس بر اساس قانون حق نظارت و کنترل را دارد و روز جمعه ما میخواهیم برای سرنوشت چنین مجلسی نقش آفرینی داشته باشیم. 

وی ادامه داد: مردم با حضور در انتخابات در واقع قدرت و امانت خود را به نمایندگان مجلس منتقل میکنند.  

قالیباف با بیان اینکه مجلس بر همه سازمان ها و دستگاه ها نظارت دارد، تصریح کرد: وقتی ما افراد خوبی را برای مجلس انتخاب میکنیم باعث میشود که چهره هایی وارد مجلس شوند که تا مدیریت هایی که در خود مجلس هم وجود دارد را تغییر دهند.

شهردار اسبق تهران افزود: در واقع اگر ما امروز شاهد نابسامانی هایی به خصوص در موضوع اقتصادی هستیم، به دلیل ضعف عملکرد و ناکارآمدی مدیریتی است. 

وی بیان کرد: بر اساس کاری کارشناسی ۳۰ درصد مشکلات امروز ما ناشی از تحریم ها است و ۷۰ درصد آن هم از سوء مدیریت ها ناشی می شود.

قالیباف گفت: شما ببینید ما در وضعیتی هستیم که به طور مثال؛ یک دهه است که تسهیل فضای کار را در جلسات مختلفی قرار است که حل کنند. 

فرمانده اسبق نیروی انتظامی تصریح کرد: در مثال دیگری ببینید، چرا کسانی که ماشین ندارند نباید از پول و ارزش بنزین سهمی ندارند؟ ممکن است یک خانواده‌ ۵ نفری ۵ ماشین و ۵ سهمیه بنزین داشته باشد. شما ببینید نیمی از مردم حتی یکبار هم از بانک ها وام نگرفتند و بارها مدیران گفته اند که میخواهند این موارد را اصلاح کنند، اما تا کنون نتوانستند. 

وی ادامه داد: این موضوعات به دلیل ضعف عملکرد مدیریت و ناکارآمدی آنها است در حالی که ظرفیت و توان و منابع مادی و انسانی زیادی در کشور داریم که باید با برنامه مناسبی از آنها استفاده شود. 

شهردار اسبق تهران گفت: مجلس یازدهم باید آنقدر کارآمد باشد که کلام امام که فرمودند مجلس در راس امور باشد به واقع محقق شود و مردم در زندگی خود حضور مجلس را احساس کنند و اگر اینطور نشود مجلس در راستای ماموریت خود حرکت نکرده است. 

وی بیان کرد: بخشی از گره های امروز در کشور میتواند با انتخاب صحیح شما مردم در انتخابات باز شود و بالعکس میتواند گره ای بر مشکلات ما بیافزاید. 

قالیباف گفت: شما مردم حتما سوابق و عملکرد چهل ساله افراد را بررسی و ببینند که چه کسانی امتحان پس داده هستند. ممکن است بگویید حوزه تهران پراکندگی دارد و همه را نمی‌شناسیم، اما کسانی که این لیست را به شما معرفی میکنند را می‌شناسید و به آنها اعتماد دارید.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: متاسفانه نمایندگان حوزه انتخابیه تهران ارتباطی که باید را با مردم حوزه خود ندارند که این وضعیت باید تغییر کند.  

وی ادامه داد: امروز خیلی از مردم ما آرامش ندارند و فضای خیلی از خانه ها مضطرب است. 

قالیباف گفت: این سزاوار نیست که امروز، رزمندگان دیروز دوران دفاع مقدس در مقابل خانواده های خود سرافکنده باشند. همانطور که گفتم ریشه این مشکلات به دلیل این است که برخی از مدیران غرب زده ما که فکرشان انقلابی نیست با سو مدیریت خود کشور را به این وضعیت رساندند. 

شهردار اسبق تهران با بیان اینکه امام راحل فرمود که مراقب باشید که انقلاب به دست نااهلان نیفتاد، افزود: متاسفانه امروز بخشی از مسئولیت ها و سمت ها در کشور در اختیار این افراد است. 

وی بیان کرد: من تا حدودی با مسائل و مشکلات اسلامشهر آشنا هستم و در ویدئویی تصویری هم به برخی از آنها از جمله موضوع حمل و نقل که مساله مهمی برای اسلامشهر به حساب می آید، اشاره کردم. 

قالیباف گفت: به دلیل برخی مشکلات قانونی و برخی لجبازی ها، می توانستیم همان روزی که خط ۳ مترو را افتتاح کردیم، خط مترو را به اسلامشهر وصل کنیم و اتفاقات خوبی رقم میخورد ولی به هر حال این امر اتفاق نیفتاد.  بحث مربوط به اسناد زمین هم از دیگر موضوعاتی است که حتما در مجلس پیگیری خواهیم کرد. 

فرمانده اسبق نیروی انتظامی تصریح کرد: مجلس باید مراقب باشد که اولا قانون بد تصویب نکند که این نیازمند تجربه و دانش است و دوم اینکه مجلس قدرتی میخواهد که به صورتی دقیق بر اجرای قانون نظارت کند. 

وی در خصوص استفاده از مردم و اهمیت به نقش آنها، ادامه داد: در شهرداری شبکه ای از عیون را داشتیم که نظارت دیگری را بر انجام امور از این کانال داشتیم.

قالیباف افزود: شما مردم اگر در ذهنتان بوده که روزی می‌توانستید ماشین و خانه ای را تهیه کنید امروز دیگر حتی به خواب هم نمی بینید، چرا؟ به این دلیل که ارزش پول ملی افت کرده است. اینجا هم مجلس باید نظارت داشته باشد و البته مسائل کلان داخلی و بین المللی دیگری که مجلس میتواند بر همه این امور نظارت داشته باشد. 

شهردار اسبق تهران در خصوص دست یابی به وحدت، بیان کرد: هرچند دیر، اما به هر حال شب گذشته مجموعه برادران دلداده انقلاب به یک لیست واحد رسیدیم.

قالیباف گفت: خواهش میکنم از شما مردم عزیز که به همه ۳۰ نفر لیست وحدت ایران سربلند رای دهید تا به فهم‌ مشترکی در مجلس برای حل مشکلات مردم برسیم. 

وی با بیان اینکه خدای نکرده اگر لیستی رای ندهید حتما دیگران لیستی رای می‌آورند که این موضوع خیلی مهم است، افزود: ویژگی آخر این دوره این است که ما از شش هفت ماه قبل در جلسات تصمیم گرفتیم که از اهالی بومی اسلامشهر و شهرری را در لیست داشته باشیم و این اتفاق هم افتاد.

 نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت تاکید کرد: ۱۸ نفر از ۳۰ نفر لیست ما زیر ۴۵ سال هستند و نشان از این دارد مجلس یازدهم از جنس گام دوم انقلاب است که جوانان متعهد و متخصصی را در خود جای داده است. 

وی با بیان اینکه در خصوص لزوم توجه بیشتر به قانون شفافیت گفت: اول اینکه بدانید فقط در خصوص رای نیست که باید شفافیت باشد، بلکه ابعاد این موضوع گسترده است و باید شفافیت را در حوزه های مختلف را در نظر بگیریم. 

قالیباف با طرح این سوال که وقتی نماینده مجلسی از وزیری سوالی می پرسد ولی آن را پس می‌گیرد دلیلش چیست؟ گفت: قانون تضاد منافع، قانون ضد انحصار و البته قانون حمایت از افشاگری های مستند هم از دیگر قوانینی است که حتما در مجلس آنها را پیگیری خواهیم کرد. 

 نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت بیان کرد: امروز هرکسی میتوانید در فضای مجازی به راحتی آبروی کسی را ببرید و این به لحاظ شرعی ایراد دارد، اما باید به صورت قانونی با این افراد بر خورد و با کسی هم که به نحوی مستند افشاگری میکند حمایت کرد.

وی با بیان اینکه معتقدم که نمایندگان مجلس وقتی وارد مجلس می‌شوند باید دارایی های خود را به اطلاع عموم مردم برسانند، گفت: چرا کسی نتوانست در مورد اتهامات وارده به من سندی را ارائه کند. همانطور که میدانید بنده و رقیب و حسود زیاد دارم.

قالیباف در پایان خاطرنشان کرد: اگر ما بر باورهای انقلابی خود باقی بمانیم و مردم را در اداره کشور دخیل کنیم، میتوانیم ثبات و توسعه اقتصادی را به کشور برگردانیم.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.