شبکه خبری سومریه‌نیوز به نقل از یک منبع امنیتی گزارش داد،‌ میدان الطیران در مرکز بغداد شاهد درگیری‌هایی بین تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی طی امروز (یکشنبه) است.

به گفته این منبع، اوضاع در میدان الطیران ملتهب شده و درگیری‌هایی بین نیروهای امنیتی و تظاهرکنندگان رخ داده است. تعدادی از تظاهرکنندگان میدان را با تایرهای شعله‌ور مسدود کردند.

این منبع افزود: نیروهای امنیتی برای متفرق کردن تظاهرکنندگان ناگزیر به استفاده از گلوله‌های گاز اشک‌آور شدند که گزارش‌هایی از شش مورد حالت خفگی با گاز اشک آور منتشر شده است.

روز گذشته نیز درگیری‌های شدیدی میان نیروهای امنیتی و معترضان در پل استراتژیک السنک در مرکز بغداد رخ داد که به کشته شدن دو تن و زخمی شدن ۲۵ تن دیگر منجر شد.

بسته شدن میدان الطیران بغداد در حالی است که شهرهای مرکزی و جنوبی عراق امروز صحنه تحرک بی‌سابقه جدیدی در واکنش به آنچه معترضان بی‌توجهی به خواسته‌هایشان می‌خوانند، شده است.

تظاهرکنندگان همچنان خواستار معرفی نامزد نخست‌وزیری خارج از چتر احزاب و برگزاری انتخابات زودهنگام زیر نظر سازمان ملل هستند.

آنها امروز پل‌های اصلی ذی قار در جنوب را بستند و تایرها را برای اجرای تحرک مردمی علیه احزاب اصلی آتش زدند.

در این راستا به گفته منابع امنیتی در گفت‌وگو با اسکای نیوز، تظاهرکنندگان شب گذشته مقرهای گردان‌های حزب‌الله عراق در نزدیکی پل الاسکان در استان نجف را آتش زدند.

تظاهرکنندگان همچنین درب اصلی فرودگاه نجف را با تایرهای شعله‌ور مسدود کردند.

یک منبع عراقی اعلام کرد: تعدادی از تظاهرکنندگان ادارات دولتی در استان نجف اشرف را بستند. معترضان در عین حال مسیرهای اصلی در شهر نجف را مسدود کردند. هدف معترضان ممانعت از ادامه فعالیت کارمندان برای فشار بر دولت جهت اجرای خواسته‌هایشان است.

در این راستا منابع اعلام کردند، مجددا درگیری‌هایی میان معترضان و نیروهای ضد شورش در استان کربلا رخ داد.

این نیروها به سمت معترضان در محله البلدیه گاز اشک‌آور شلیک کردند. تعدادی از معترضان در این حمله زخمی شدند.

شاهدان عینی نیز می‌گویند، تنش همراه با تظاهرات‌ها در پی عدم جدیت احزاب و فراکسیون‌های سیاسی در اعلام نامزدی مستقل برای تشکیل دولت جدید عراق است که زمینه را برای برگزاری انتخابات سراسری جدید هموار کند.

بخش هماهنگی تظاهرات اعتراضی در استان کربلا در بیانیه‌ای از ساکنان این استان خواست در اعتصاب سراسری که از فردا (دوشنبه) آغاز و شامل بستن تمامی مسیرهای منتهی به استان از جمله مسیر بغداد،‌ نجف، بابل و مسیر کارخانه سیمان و مسیرهای داخلی و بستن ادارات دولتی، تمامی مدارس و دانشگاه‌های به استثنای ادارات وزارت بهداشت و بیمارستان‌ها می‌شود، مشارکت کنند.

در بیانیه بخش هماهنگی تظاهرات اعتراضی آمده است، این تدبیر تا زمان پاسخگویی به خواسته‌های تظاهرکنندگان ساری و جاری است.

در این بیانیه از نیروهای امنیتی خواسته شده به حمایت از معترضان در قبال گروه‌های مسلح بپردازند.

انتظار می‌رود امروز تظاهرات اعتراضی و اعتصاب در استان‌های شاهد تظاهرات از سر گرفته شوند، به رغم اینکه طرف‌های سیاسی در عراق مشغول بررسی معرفی نامزدی مستقل که مورد تایید مردم عراق باشد، هستند معترضان محافل سیاسی را به عدم جدیت در معرفی نامزد مستقل متهم می‌کنند.

در این راستا به رغم تدابیر امنیتی شدید نیروهای امنیتی بسیاری از مسیرها و پل‌های اصلی در شهرهای مختلف عراق توسط معترضان بسته شده‌اند.

عراقی‌ها از سه ماه پیش تظاهراتی را علیه فساد و وضعیت اقتصادی در عراق آغاز کرده‌اند.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند