مصطفی کواکبیان رئیس دوره‌ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات صبح امروز در نشست خبری درباره انتخابات مجلس شورای اسلامی طی سخنانی اظهار داشت: اصل اول مشارکت جدی و قهر نکردن با صندوق‌های رأی و این است که ما اهل تحریم انتخابات نیستیم.

وی افزود: اصل دوم اینکه علاوه بر اینکه مردم را تشویق به حضور می‌کنیم لیست انتخاباتی نیز خواهیم داشت البته مشروط بر اینکه در سراسر کشور حداقل ۲۰۰ نفر داوطلبان واجد شرایط و تایید شده از سوی نهادهای اجرایی و نظارتی داشته باشیم.

رئیس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات خاطر نشان کرد: اصل سوم این است که لیست ما با هماهنگی و انسجام درون جبهه اصلاحات و بر مبنای وحدت با سایر احزاب اصلاح‌طلب خواهد بود. ما در شورای هماهنگی ۳۰ حزب داریم که با هماهنگی همین شورا لیست نهایی بیرون خواهد آمد.

کواکبیان گفت: اصل بعدی اینکه اولویت اول ما برای بستن لیست مربوط به اصلاح طلبان عضو احزاب اصلاح طلب است، حالا اگر نداشتیم ممکن است افراد دیگر اصلاح طلب را نیز قرار دهیم ولی به هرحال اولویت این است که ابتدا اصلاح طلب با ویژگی خاص خود باشند و دوم این که در احزاب اصلاح طلب عضو باشند و مورد دیگر اینکه مقبولیت عامه نسبت به دیگر نامزدهای اصلاح طلب عضو احزاب اصلاح طلب باشد.

وی ادامه داد: مسئله دیگری که در حزب مردم سالاری مطرح شد این است که ما باید روشنگری و تبیین کنیم و مقابله شود با اقدامات برخی افراطیونی که مجلس و انتخابات را قبول ندارند. در برخی پلاکاردها دیدید که برخی می‌گفتند "لیاخوف کجایی" و این عده معتقدند رأی مردم نمایشی است و برای مردم تعیین حق سرنوشت قائل نیستند.

رئیس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات اظهار داشت: بنابراین پنج اصلی که به آن اشاره شد برای ما اولویت دارد کمک کنگره ما نیز بر اساس همین اصول خواهد بود.

کواکبیان با بیان اینکه یکی از اولویت‌های جدی ما برای مجلس آتی این است که جایگاه مجلس را به آن جایی که استحقاق دارد بازگردانیم، تصریح کرد: هر چه از پیروزی انقلاب  گذشت از این مسئله‌ای که امام خمینی(ره) به آن تاکید داشتند یعنی "مجلس باید در رأس امور باشد" فاصله گرفتیم و در مجلس دهم این مسئله چندین بار به چالش کشیده شد. به طور مثال تشکیل شورایی در مجمع تشخیص که برخی‌ها گفتند مصوبات مجلس علاوه بر شورای نگهبان باید با سیاست‌های کلی نظام تطبیق داده شود و گویی شورای نگهبان دیگری ایجاد کردند.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.