وزارت خارجه روسیه امروز (پنجشنبه) از تصمیم دولت این کشور برای اخراج دو دیپلمات آلمانی خبر داد.

به نوشته وبگاه شبکه «راشاتودی» این تصمیم دولت روسیه در واکنش به اخراج دو دیپلمات روس از سفارتخانه این کشور در آلمان گرفته شده است.

بر این اساس، وزارت خارجه روسیه با احضار «ژیزه آندرس وُن گایا» سفیر آلمان در مسکو، مراتب اعتراض خود به اخراج دیپلمات‌های روس از برلین را اعلام داشته و جزئیات واکنش تلافی‌جویانه خود علیه دیپلمات‌های آلمانی را برای وی توضیح داد.

طبق بیانیه وزارت خارجه روسیه، دو دیپلمات آلمانی در سفارتخانه این کشور در مسکو، عنصر نامطلوب شناخته شده و باید هرچه سریعتر این کشور را ترک کنند.

دولت آلمان چند روز پیش با متهم کردن روسیه به دست داشتن در قتل یک تبعه گرجستانی در برلین، دو دیپلمات روس از سفارتخانه این کشور را عنصر نامطلوب اعلام کرده و از آلمان اخراج کرد (جزئیات بیشتر).

این شهروند گرجستانی، «زلیمخان خانگوشویلی» فرمانده یک واحد از نیروهای شورشی چچن در جنگ علیه روسیه بود که اواخر ماه آگوست سال جاری میلادی (یکم شهریور) در برلین به قتل رسیده بود.

دفتر دادستانی کل آلمان مدعی است شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد «افرادی مرتبط با دولت روسیه یا چچن» در این ترور دست داشته‌اند.

«دمیتری پسکوف» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در واکنش به این اقدام آلمان، بیان داشت ادعای نقش داشتن دولت روسیه در قتلی که در برلین رخ داده کاملاً بی‌اساس است و هیچ سوظن جدی درخصوص دخالت روسیه در این قتل وجود ندارد و این مسئله هیچ ارتباطی به مقامات روس ندارد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند