پایگاه خبری الخلیج الجدید اعلام کرد مقامات عربستان سعودی دو روز پیش تعدادی از شخصیت‌های آکادمیک و تاجران را بازداشت کرده‌اند. این خبر از طریق صفحه توئیتری "زندانیان عقیده" منتشر شده است. این حساب کاربری نوشت: بیش از هشت نفر دستگیر شدند که در میان آنها زن نیز وجود دارد.

به گزارش اسپوتنیک از الخیلج الجدید، طبق این منبع، مها الرفیدی روزنامه نگار روزنامه الوطن از جمله دستگیرشدگان است. وی به دلیل حمایت از افراد زندانی و مطالب انتقادی اش درباره استبداد و عدم آزادی عقیده در عربستان در توئیتر بازداشت شده است.

سلیمان الناصر نویسنده و متمفکر سعودی به دلیل ترویج اندیشه و مواضع خود و نیز "فواد الفرحان" موسس یک نهاد فرهنگی به دلیل فعالیت‌های فرهنگی و مواضعش نیز در میان بازداشت شدگان هستند.

طبق اعلام منابع مطلع، الفرحان پیشتر در سال ۲۰۰۷ نیز برای مدت کوتاهی به خاطر حمایت از زندانیان عقیدتی در زندان بود. وی چند روز پیش در مطلبی نوشت که طی دو هفته آینده به دلیل نوشتن مطلبی درباره زندانیان اصلاح طلب، دستگیر خواهد شد. منبعی در سازمان حقوق بشر قسط عربستان که مقرش در لندن است، گفت: نیروهای امنیتی با لباس شخصی ها به منازل این افراد در ریاض و جده رفتند و آنها را دستگیر کرده اند. این منبع مطلع به دلیل بازداشت این افراد اشاره نکرد.

با وجود اینکه محمد بن سلمان ولیعهد سعودی، همواره صحبت از اصلاحات اقتصادی و اجتماعی در عربستان می‌زند، اما در عمل  شمار زیادی از فعالان شبکه‌های اجتماعی، نویسندگان، استادان، علمای دین و حتی تاجران سعودی به اتهام توطئه چینی علیه خاندان آل سعود و همکاری با طرف‌های خارجی بازداشت شدند.

طبق این گزارش، از ۱۰ سپتامبر ۲۰۱۷ (۱۹ شهریور ۹۶) نزدیک به ۲۵۰ نفر از نخبگان، مخالفان سیاسی، فعالان مدنی، شعرا و کارشناسان اقتصادی و دانشگاهیان را با وجود مخالفت‌های داخلی و خارجی بازداشت کرده است.

سازمان ملل و سایر نهادهای حقوق بشری بارها از عربستان خواستند تا افرادی را که تنها بخاطر ابراز عقیده بازداشت کرده است فورا آزاد کند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند