«مارتین گریفیتس» نماینده سازمان ملل در یمن شامگاه گذشته (پنجشنبه) با «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی در ریاض دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

به نوشته وبگاه روزنامه الشرق الاوسط، در این دیدار دو طرف آخرین تحولات یمن و همکاری‌های دو طرف در این زمینه را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

گریفیتس در این دیدار امضای توافق نامه میان دولت مستعفی یمن با شورای انتقالی جنوب را به بن سلمان تبریک گفت و مدعی شد که این توافق با تلاش دولت سعودی رقم خورده است.

در مقابل ولی‌عهد سعودی نیز ابراز امیدواری کرد که این توافق فتح بابی برای یک راه‌حل سیاسی فراگیر در یمن شود و مدعی شد که دولت سعودی همواره در پی صلح و ثبات در این کشور است.

این دیدار پس از آن صورت می‌گیرد که دولت مستعفی منصور هادی و شورای انتقالی جنوب روز سه‌شنبه گذشته پس از دو بار تعویق، سرانجام توافق صلحی را در پی ماهها درگیری در ریاض امضاء کردند. 

پس از این توافق که از آن بعنوان تقسیم قدرت میان دولت سعودی و امارات در یمن یاد می‌شود، مقر دولت منصور هادی بار دیگر به شهر «عدن» بازخواهد گشت.

از سوی دیگر ابراز امیدواری ولی‌عهد سعودی از توافق فراگیر صلح در یمن در حالی است که  روز چهارشنبه گذشته یک مقام سعودی مدعی شد که کشورش برای حل بحران یمن با جنبش انصارالله در ارتباط است.

«عبدالإله حجر» مشاور شورای عالی سیاسی یمن نیز در امور دیپلماتیک هم در گفت‌وگویی با شبکه «المیادین» اعلام کرد، سعی بر پایان دادن به جنگ یمن است.

وی گفت، عربستان در تلاش است که با «محمد عبدالسلام» سخنگوی رسمی جنبش انصارالله ارتباط برقرار کند و این کشور از ابتدا از طریق سفیرش با آنها در ارتباط بوده است.

«محمد علی الحوثی» رئیس شورای عالی انقلاب یمن، نیز در واکنش به این خبرها از تیم مذاکره کننده یمنی خواسته است تا مذاکره بر اساس «ابتکار کشور‌های شورای همکاری خلیج فارس، دستاورد‌های مذاکرات ملی یمن و قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت» را هرگز نپذیرد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند