شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ در گزارشی اعلام کرد: "علی ربیعی" سخنگوی دولت ایران، همزمان با روز سیزدهم آبان که هر ساله با برپایی تظاهراتی علیه آمریکا همراه است، تاکید کرد که اجرای گام چهارم کاهش تعهدات برجامی این کشور از پیش‌ اعلام نخواهد شد.

همزمان با اظهارات ربیعی که در نشستی خبری به پرسش های خبرنگاران پاسخ می داد، مراسم راه‌اندازی و رونمایی عملیات گازدهی ماشین های سانتریفیوژ پیشرفته نسل جدید(IR۶) با حضور علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی برگزار شد.

به دنبال خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران که با انتقادهای فراوانی از سوی بسیاری از کشورهای جهانی همراه بود، ایران تاکنون سه بار به اروپایی‌ها فرصت ۶۰ روزه داده‌ است تا منافع این کشور را را تأمین کنند. فرصت سوم ایران به طرف اروپایی، دو  روز دیگر به پایان خواهد رسید.

شبکه تلویزیونی یورونیوز نیز در گزارشی مفصل به بررسی روند امضای برجام و چگونگی رسیدن به این  توافق در سال ۲۰۱۵ میلادی، پرداخت و اعلام کرد: حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نیز پیشتر به اروپایی ها هشدار داده بود که احتمال برداشتن گام‌های بعدی در مسیر کاهش تعهدات برجام وجود دارد.

صالحی در مراسم رونمایی از سانتریفیوژ پیشترفته نسل جدید نیز بر متوقف نبودن روند برنامه های هسته ای ایران در سه سال اخیر خبر داد و گفت: تعداد سانتریفیوژهایی که ما در فاصله دو ماه در این جا نصب کرده ایم قریب به ۱۵ سانتریفیوژ نسل جدید است که دستاورد بسیار عظیمی است، به این ترتیب مردم ایران به خوبی متوجه می شوند که جوانان آنها در سازمان انرژی اتمی همواره فعال بودند و هیچ گاه فعالیت هایشان با کندی رو به رو نبوده و متوقف نشده و اگر چنین بود ما نمی توانستیم در عرض دو ماه بیش از ۲ هزار و ۶۶۰ سو به ظرفیت سویی که الان داریم را اضافه کنیم، همچنین اکنون مقدار سو ما به ۸۶۶۰ سو رسیده است و تولید اورانیوم ما که قبل از گام سوم حدود ۴۵۰ گرم در روز بود الان به بیش از ۵ هزار گرم در روز رسیده است یعنی ۱۰برابر شده است.

نشریه "اکسپرس" نیز  راه اندازی و رونمایی زنجیره ۳۰ تایی ماشین‌های IR۶  را اقدامی نمادین به دلیل چالش های سیاسی دانست که ایران این روزها با آن روبرو است.

اکسپرس نوشت: رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در آغاز این مراسم گفت:  قرار بود این زنجیره سی تایی را در سه چهار سال بعد رونمایی کنیم اما اکنون یک چالش سیاسی قرار گرفتیم و دستور مقامات ارشد کشور این بود که این چالش را حتما به نمایش بگذاریم، که توان و ظرفیت ایران به آن اندازه است که اگر اراده کنند به فوریت آن‌ها را عملیاتی می‌کنند.»

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا سال گذشته در حالی امریکا را از توافق هسته ای قدرت های جهان با ایران خارج کرد که ایران به تعهداتش در قبال برجام پایبند بود. ترامپ در حالی سیاست فشار حداکثری را علیه ایران اعمال کرد که ایران باز اعلام کرد نسبت به اجرای مفاد برجام متعهد است اما واشنگتن همچنان بر عدم پایبندی به توافق هسته ای تاکید کرد. سرانجام پس از آنکه ترامپ معافیت های خرید نفت از ایران را برای کشورها لغو کرد، صبر ایران نیز به پایان رسید. 

 

این مطلب برایم مفید است
16 نفر این پست را پسندیده اند