«الکساندر گراشکو»، معاون وزیر خارجه روسیه گفت: «شاهد آن هستیم که ایالات متحده در حال توسعه برنامه‌ای برای ساخت موشک‌های کروز با استفاده از سکوی پرتاب MK-۴۱ است. عمیقاً از این موضوع نگران هستیم چون اینها سامانه‌هایی جهانی هستند و یکی از این سامانه‌ها قبلاً آزمایش شده‌اند.»

او در ادامه گفت در شرایطی که آمریکا قصد استقرار احتمالی موشک‌های میان‌برد و موشک‌های با برد کوتاه‌تر در اروپا است، مسکو برای هر سناریویی آماده است. 

معاون وزیر خارجه روسیه در پاسخ به سوال یک خبرنگار همچنین گفت: «لازم است ما برای هر سناریویی آماده باشیم، به خصوص بعد از آنکه ایالات متحده قصد خود برای آزمایش موشک‌های بالیستیک در سال آینده را اعلام کرده است.»

 گراشکو گفته روسیه امیدوار است کشورهایی که مایل به استقرار موشک‌های آمریکایی در خاک کشورشان نیستند از طرح روسیه برای توقف استقرار موشک در برخی مناطق معین حمایت کنند. 

این مقام روس گفت: «امیدواریم که صدای عقلانیت حکمفرما شود و آن دسته از کشورهایی که نمی‌خواهند خاکشان را به مأمنی برای موشک‌های آمریکایی تبدیل کنند واکنش مثبتی به طرح ما نشان دهند. هدف طرح ما توقف در استقرار موشک در برخی مناطق معین است.»

وزارت دفاع آمریکا مردادماه سال جاری اعلام کرد که برای نخستین بار یک موشک کروز میان‌برد را در سواحل کالیفرنیا آزمایش کرده است. آزمایش این موشک از جمله آزمایش‌هایی است که در معاهده‌ای به نام INF بین آمریکا و روسیه منع شده بود. آمریکا و روسیه چند ماه پیش اعلام کردند از این معاهده خارج شده‌اند. 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند