به گزارش خبرگزاری آناتولی، مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه روز جمعه با ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو درباره توافق میان آنکارا و واشنگتن برای توقف عملیات ترکیه در شمال شرق سوریه به مدت ۱۲۰ ساعت که روز پنجشنبه انجام شد، تبادل نظر کردند.

این در حالی است که رسانه‌های ساعاتی پیش از گلوله‌باران منطقه‌ای در اطراف شهر مرزی راس‌العین خبر دادند.

ترکیه در دو روز گذشته صحنه مذاکرات فشرده مقامات ارشد آمریکا بوده است.

مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه دیدار کرده و بیش از یک ساعت و چهل دقیقه گفت‌ وگو کردند. همچنین مذاکرات خصوصی هیات‌های دوطرف به مدت دو ساعت و چهل دقیقه طول کشید.

پنس شامگاه پنجشنبه پس از این مذاکرات، از توافق ترکیه و آمریکا برای برقراری آتش‌بس موقت در شمال‌ شرق سوریه خبر داد.

وی گفت: در ۱۲۰ ساعت آینده آمریکا زمینه خروج نیروهای یگان‌های مدافع خلق (ی.پ.گ) از ۳۰ کیلومتری مرزهای ترکیه را فراهم خواهد کرد و پس از آن، ترکیه آتش‌بس را اعلام می‌کند.

پنس با تاکید بر اینکه طبق توافق طرفین ترکیه به هیچ عنوان عملیاتی در کوبانی انجام نخواهد داد، گفت: ترکیه و آمریکا در شمال شرق سوریه در زمینه پایان فعالیت‌های داعش به توافق رسیده‌اند و جزئیات توافق اعلام خواهد شد.ترکیه روز چهارشنبه ۱۷ مهرماه در عملیاتی با نام «چشمه صلح» به بخش‌های کردنشین شمال شرق سوریه حمله کرد.

ترکیه روز چهارشنبه ۱۷ مهرماه در عملیاتی با نام «چشمه صلح» به بخش‌های کردنشین شمال شرق سوریه حمله کرد.

رئیس جمهوری ترکیه، این اقدام نظامی را عملیات علیه گروه‌های تروریستی حزب کارگران کردستان ترکیه (پ. ک. ک) و یگان‌ های مدافع خلق (ی. پ. گ) بیان کرد.

سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای گزارش داد، تخمین زده می شود حدود ۴۰۰ هزار غیر نظامی در مناطق محل درگیری حضور داشته باشند که نیاز به محافظت و کمک دارند.

تاکنون شماری از کشورهای اروپایی از جمله فرانسه، فنلاند، نروژ، آلمان، و جمهوری چک فروش سلاح به ترکیه را به حال تعلیق درآورده‌اند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند