علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در جریان نشست علنی امروز مجلس در نطق پیش از دستور خود با تبریک هفته نیروی انتظامی وتسلیت شهادت سیدشباب اهل جنت، امام حسن (ع) به ملت ایران و نمایندگان اظهار داشت: از امام حسن (ع) روایتی نقل است که معنای سیاست را در مکتب او بیان می‌کند. سیاستمدار واقعی کسی است که سه ویژگی داشته باشد. یکم، در رعایت حق‌الله پیشگام باشد وی برای سیاستمدار داشتن حکمت را ضروری می‌داند؛ اما حکمت چیست؟ در روایتی می‌فرماید «راس الحکمه مخافه الله» اوج حکمت ترس از خدا» و در روایتی دیگر می‌فرماید « ای فرزند آدم از حرام الهی خود را پاک نگه دار که عابد خواهی بود و راضی به آنچه خدا تقسیم کرده باش تا بی‌نیاز شوی»

لاریجانی گفت: در مکتب ایشان سیاستمدار واقعی کسی است که حق‌الله رعایت شود؛ چیزی که امروز در عالم سیاست کم پیدا می‌شود.

او ادامه داد: دوم، سیاستمدار واقعی کسی است که در ادای حق مردم پیشگام باشد و در رفع نیازهای مردم استوار باشد در روایتی فرمودند با مردم همانگونه رفتار کن که دوست داری با تو چنین رفتار کنند و اگر چنین کنی عادل خواهی بود. در سنت اسلامی ما آمده است در رعایت حق مردم و حق‌الله گاه رعایت حق مردم اولویت پیدا می‌کند حقوق مردم به همان گستردگی است که در رساله  حقوق امام سجاد ذکر شده است. سیاستمدار

رئیس مجلس افزود: سوم، سیاستمدار واقعی کسی است که نسبت به گذشتگان احساس مسوولیت داشته باشد و حقوق آنان را رعایت کند که اولین امر در این زمینه آن است که از آنان به نیکی یاد کند. امیدواریم در عزای آن ولی حق راه او به ویژه در سلوک سیاست مورد توجه باشد و راه‌هایی که سیاستمداران واقعی باید بپیمایند مورد توجه باشد.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند