یک پایگاه خبری آمریکایی در تحلیلی به بررسی ویژگی‌های پدافند موشکی رژیم صهیونیستی پرداخته است. 

 پایگاه «نشنال‌اینترست» در این تحلیل نوشته پدافند موشکی رژیم صهیونیستی علاوه بر نقایص فنی با محدودیت‌های عملیاتی مواجه است. 

در این گزارش آمده است: «همان‌طور که دشمنان اسرائیل در دهه گذشته متوجه شده‌اند حتی قابل‌ترین سامانه‌هی ضدموشکی [این رژیم] در برابر تکنیک‌های حملات انبوه مصون نیستند.»

پایگاه نشنال‌اینترست به عنوان نمونه‌ای از ناکارآمدی سامانه‌های پدافند موشکی این رژیم به ناکارآمدی‌های سامانه «گنبد آهنین» در جریان درگیری با غزه در سال ۲۰۱۴ پرداخته است. 

«نشنال‌اینترست» نوشته است: «در جریان درگیری غزه در سال ۲۰۱۴، سامانه گنبد آهنین می‌بایست ۶۹۰ راکت کوتاه‌برد را که تقریباً به صورت همزمان از فاصله چند مایلی نقاط هدف شلیک می‌شدند رهگیری می‌کرد.»

در ادامه این گزارش آمده است: «دستگاه‌های اطلاعاتی اسرائیل معترفند حملات آتی ممکن است شلیک حدود ۱۰۰۰ راکت در روز را شامل شود؛ این مسئله قابلیت رهگیری گنبد آهنین را که همین حالا هم قابل‌تردید است، ضعیف‌تر می‌کند.»

چالش دیگر، مطابق این تحلیل، مقرون به صرفه بودن استفاده از موشک‌های رهگیر «تامیر»، به ویژه در مواجهه با حملات انبوه است. هر یک از این موشک‌ها ۱۵۰ هزار دلار قیمت دارند که بسیار گران‌قیمت‌تر از موشک‌های ارزان‌قیمتی است که باید رهگیری شوند.

گنبد آهنین بخشی از یک سیستم گسترده دفاع موشکی بر فراز فلسطین اشغالی است که چندین میلیارد دلار برای برپایی آن هزینه شده است.

نشنال اینترست از همین رو نوشته است که شاید لازم باشد تل‌آویو به سوی تسلیحات دیگری از جمله سامانه‌های پدافند لیزری حرکت کند، هرچند که چنین سامانه‌هایی نیز تاکنون عملیاتی نبوده‌اند و در میدان نبرد آزموده نشده‌اند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند