سید حسن عادلی رئیس سازمان نظام پزشکی قم در  نشست خبری بررسی وضعیت بیماران کلینیک چشم‌پزشکی تابان اظهار داشت: ورود رسانه‌ها به مسائل امر مبارکی است که نظام پزشکی از آن استقبال می‌کند، اگر رسانه‌ها به وظایف خود عمل کنند جلوی بسیاری از سوءاستفاده‌ها گرفته می‌شود.

وی افزود: در صورت اعتراض بیماران رایزنی صورت می‌گیرد و زمان اعتراض بیماران به این رای تمدید می‌شود و هزینه اعتراضات نیز برای بیماران رایگان است.

رئیس سازمان نظام پزشکی قم بیان کرد: پس‌ازاینکه مشکل جدی بیمارانی که در کلینیک تابان در ۳۱ فروردین‌ماه محرز شد این موضوع به‌صورت فوری به دادستان پزشکی اعلام  و از سوی دادستان پزشکی در طی دستوری جراحی در این کلینیک ممنوع و تعطیلی آن اعلام شد و پیگیری‌های صورت گرفته از سوی نظام پزشکی پیش از ثبت شکایات بود.

عادلی با اشاره به نابینایی بیماران در کلینیک تابان اظهار کرد: عمل این بیماران در ۳۱ فروردین صورت گرفت و پیش از آن‌که شکایتی انجام شود، دستور به تعطیلی اتاق عمل کلینیک در هشتم اردیبهشت دادم، درحالی‌که نخستین شکایت ۱۲ اردیبهشت صورت گرفت و در کمتر از یک ماه دادسرای انتظامی کیفرخواست را آماده و هیئت بدوی در عرض دو هفته رای صادر کرد.

وی ادامه داد: در هیئت بدوی معاون دادستان و نماینده پزشک قانونی است و این هیئت یک هیئت مستقل است و مربوط به‌نظام پزشکی نیست، دو طرف ماجرای کلینیک تابان به رای هیئت بدوی اعتراض کردند، نباید حق این کلینیک ضایع شود.

رئیس سازمان نظام پزشکی قم با اعلام رای صادره بیان کرد: براساس تشخیص هیئت بدوی کارشناس پرستاری مسئول اتاق عمل کلینیک تابان ۱۰ درصد و مسئول فنی کلینیک، دکتر حسن جنابان ۸۵ درصد و بیماران نیز پنج درصد مقصر شناخته شدند.

عادلی با اشاره به فرآینده رسیدگی به پرونده کلینیک تابان اظهار کرد: امکان رسیدگی به این پرونده در دادسرای عمومی وجود دارد، در آنجا قاضی تصمیم خواهد گرفت که کارشناسی پرونده بر عهده پزشک قانونی یا نظام پزشکی باشد

حسن جنابان مسئول فنی کلینیک تابان نیز در این جلسه بابیان اینکه جلسه هیئت بدوی با حضور ۱۳ کارشناس برگزارشده است، بیان کرد: نباید مسئله بیماری که در ۲۵ فروردین‌ماه در این کلینیک مورد جراحی قرارگرفته و یکی از چشمانش براثر عفونت تخلیه‌شده را با ماجرای ۹ بیمار دیگر ارتباط داد.

وی با اشاره به قانون کلینیک تابان در بررسی وضعیت بیماران پس از جراحی گفت: بر اساس ضوابط به بیمار گفته می‌شود پس از گذشت ۲۴ ساعت برای معاینه مجدد مراجعه کند اما به خانواده بیماران و خود بیمار نیز متذکر می‌شود اگر پیش از زمان اعلام‌شده با علائمی مانند درد، عفونت و یا کاهش دید داشتند با شماره تماس‌هایی که به آنان اعلام می‌شود، تماس گرفته و مشکلشان را مطرح کنند.

جنابان در پاسخ به این پرسش که چرا باوجود وضعیت اضطراب برای بیماران؛ آمبولانسی در اختیار آنان گذاشته نشد، عنوان کرد: با بیمارستان‌های مقیم قرار دادی مبنی بر اعزام بیماران اورژانسی داریم که این مورد شامل قرار داد نمی شود.

وی با عنوان اینکه پس از تشخیص عفونت بیمارستانی در چشم بیماران، همان روز با آنان تماس گرفته شده است گفت: یکی از پزشکان نیز به عنوان نماینده کلینیک برای بررسی وضعیت بیماران اعزام شده است.

وی گفت:این کلینیک از سال ۱۳۸۰ تا سال ۱۳۹۸ فعالیت داشت و بیش از ۵۰ هزار عمل در آن صورت گرفت، صدها نفر پس از تعطیلی اتاق‌های عمل کلینیک در صف عمل بودند.

مسئول فنی کلینیک تابان افزود: باید تقوای رسانه ای رعایت و خدمت مثبت پزشکان نیز لحاظ شود، من به دلیل این ماجرا، گرفتار بیماری قلبی شدم و عمل قلب باز انجام دادم.

وی گفت: کارشناسان قانع شدند که ماجرای ابتلای یک بیمار به عفونت چشمی در این کلینیک به لحاظ علمی هیچ ارتباطی با ماجرای ۳۱ فروردین نداشت و ۴۵ نفر طی این روزها بدون هیچ مشکلی در اتاق عمل کلینک، عمل شدند و دفاعیات ما در این زمینه قانع کننده بود.

جنابان ادامه داد: براساس قانون ۲۴ ساعت بعد از عمل باید بیماران معاینه شوند، در حالی که در کلینک تابان بیماران به محض مشاهده مواردی همچون  درد، چرک چشمی و تاری شدید امکان تماس با کلینیک برای رسیدگی را دارند.

مسئول فنی کلینیک تابان افزود: با بیمارستان معین برای موارد اورژانس قرارداد داریم و عفونت چشمی جزو موارد اورژانس نیست، به محض تشخیص عفونت چشمی یکی از بیماران در کلینیکف همان روز با بقیه بیماران تماس گرفتیم و به در منازل آن‌ها رفتیم.

وی بیماران را ولی نعمت پزشکان دانست و تصریح کرد: خودم را به عنوان مسوول فنی در کلینیک تابان در ماجرای نابینا شدن ۹ بیمار به صورت ۱۰۰ درصد مقصر می‌دانم و پای تبعات آن هستم، البته اقدامات لازم در خصوص رعایت موارد بهداشتی در اتاق‌های عمل کلینیک صورت گرفته بود.

سیده فاطمه هاشمی که وکالت بیماران را در این پرونده برعهده دارد، با بیان اینکه مشکل بیماران تنها به خطای پزشکی بسنده نمی شود، افزود: در این پرونده بحثی مطرح است که یک بیمار در تاریخ ۲۵ فروردین ماه سال جاری در کلینیک تابان مورد جراحی قرار گرفته و با همان میکروب، آلودگی و عفونت، یکی از چشمانش تخلیه شده است و علت این اتفاق تلخ را آلودگی دست بیمار عنوان کرده اند.

وی ادامه داد: خطای پزشکی خطای شایعی است که سالیانه میلیون‌ها نفر بر اثر آن کشته می‌شوند اما در ماجرای کلینک تابان علاوه بر خطای پزشکی، قصور صورت گرفت،در حالی که این میکروب یکی از میکروب های خطرناک بیمارستانی است و ۹ بیمار دیگر که در ۳۱ فروردین ماه جراحی کردند نیز براثر همین میکروب و آلودگی دچار مشکل بیماری شدند و اهمال مجدد و عدم رسیدگی به این وضعیت موجب شد ۹ خانواده دیگر نیز دست به گریبان شوند.

وی با اعتراض جدی به رای صادره افزود: ۹ بیمار دچار مشکل بینایی شدند که تنها یکی از آنها توسط پزشکی غیر از پزشک هشت بیمار دیگر مورد جراحی قرار گرفته است و تنها پزشک آن یک بیمار ماجرا را به صورت جدی پیگیری و مورد بررسی قرار داد و اکنون پزشکی که هشت بیمار را مورد جراحی قرار داده و رسیدگی به وضعیت بیمارانش نداشته است چرا باید تبرئه شود؟

این وکیل پایه یک دادگستری قم با تاکید براینکه زمانی رای عادلانه صادر می شود که هر دو طرف دعوا حضور داشته باشند و مدارک و مستدلات خود را بیان کنند، تصریح کرد: در جلسه هیئت بدوی هیچ یک از شکات حضور نداشتند و رای به صورت یکجانبه صادر شده است.

وکیل بیماران کلینیک تابان افزود: دلیل ابتلای بیمار در روز ۲۵ فروردین در کلینیک تابان به عفونت چشمی، میکروب بیمارستانی بود اما این کلینیک قصور خود را نپذیرفت و علت آن را کم کاری بیمار دانست، عدم رسیدگی به این پرونده منجر به ابتلای ۹ بیمار در روز ۳۰ فروردین به عفونت چشمی در اتاق عمل کلینک شد.

هاشمی با اشاره به بیماران آسیب دیده در کلینک تابان اظهار کرد: همه این بیماران در روز ۳۱ فروردین پس از عمل از درد غیرطبیعی در چشم شکایت کردند، اما پزشک در کلینیک تابان که هشت بیمار را ویزیت کرد، توجهی به این مساله نکرد، اما بیمار دیگری که پزشکی غیر از پزشک نخست او را ویزیت کرد، عفونت چشمی او تشخیص داده شد و از نابینایی نجات یافت.

وی با بیان اینکه کلینیک تابان مجهز به آمبولانس نبود، در حالی که این مساله خلاف دستورالعمل است،گفت:اگر همه بیماران در زمانی که یکی از بیماران عفونتش مشخص شد فراخوان می‌شدند، عمق فاجعه به این میزان گسترش پیدا نمی‌کرد و تعلل در این زمینه صورت گرفت.

وکیل بیماران کلینیک تابان خاطرنشان کرد: حداقل مجازات برای قصور مسئول فنی در زمینه موارد پزشکی توبیخ با درج در پرونده و روزنامه رسمی است، در حالی که هیئت بدوی از این مجازات عقب‌گرد کرد، آیا ۹ مورد کم بینایی و نابینایی به اندازه ای نبود که توبیخ کتبی در این رای صادر باشد.

 

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند