مقامات سعودی اعلام کردند حملات پهپادی که صبح شنبه تاسیسات نفتی ابقیق در عربستان سعودی و میدان نفتی خوریس را هدف گرفتند باعث آتش سوزی گسترده پالایشگاه بزرگ نفت و توقف فعالیت آن شدند.

این تعطیلی روی حدود پنج میلیون بشکه در روز ظرفیت پالایش نفت یا پنج درصد از تولید نفت روزانه جهان تاثیر می‌گذارد و اگرچه آرامکو اعلام کرده که مطمئن است می‌تواند به سرعت روند تولید را احیا کند اما اگر موفق نشود، جهان ممکن است با کمبود عرضه نفت مواجه شده و در نتیجه قیمتها به ۱۰۰ دلار در هر بشکه صعود کنند.

درباره وسعت خسارت این حملات که حوثی های یمن مسئولیت آن را برعهده گرفته اند، جزییاتی وجود ندارد اما خبرگزاری فرانسه به نقل از مقامات سعودی نوشته است: این حملات تلفات انسانی نداشته است.

تحلیلگران "اس اند پی گلوبال پلاتس آنالیتیکس" اظهار کردند حملات به تاسیسات پالایش نفت ابقیق و میدان نفتی خوریس عربستان سعودی احتمالا باعث خواهد شد نفت از مرز ۷۰ دلار در هر بشکه عبور کند و حتی ممکن است تا مرز ۸۰ دلار نیز پیش رود.

به گفته این تحلیلگران، تغییر ناگهانی ریسک ژئوپلیتیکی نه تنها تخفیف پنج تا ۱۰ دلاری قیمت نفت را از بین می‌برد بلکه پنج تا ۱۰ دلار روی قیمت نفت به دلیل ریسکهای عرضه اضافه می‌کند و به این ترتیب ممکن است نفت محدوده ۵۵ تا ۶۵ دلار را شکسته و تا مرز ۷۰ دلار در هر بشکه صعود کند.

این تحلیلگران خاطرنشان کردند که با وجود ادعای سعودی‌ها مبنی بر این که تولید و صادرات نفت این کشور از این حمله متاثر نخواهد شد، هر گونه ریسک بیشتر ممکن است باعث شود قیمتها تا مرز ۸۰ دلار صعود کنند.

به گفته تحلیلگران پلاتس آنالیتیکس، این حملات روند تولید پنج میلیون بشکه در روز نفت را مختل کرده اما عربستان سعودی احتمالا صادراتش را حفظ خواهد کرد و از ذخایر خود در ژاپن برای تضمین امنیت عرضه استفاده می‌کند. اگر این اختلال طولانی شود، مازاد ظرفیت تولید اوپک و همچنین توانایی آژانس بین‌المللی انرژی برای بهره‌برداری از ذخایر نفت استراتژیک به منظور جبران کمبود احتمالی عرضه، تضعیف خواهد شد.

برآورده شده که مازاد ظرفیت تولید جهانی نفت در حال حاضر ۲.۳ میلیون بشکه در روز است اما بیش از ۱.۶ میلیون بشکه در روز از این ظرفیت در عربستان سعودی است که نشان می‌دهد بازار تا چه در برابر ریسکهای بخش عرضه آسیب پذیر است. این امر بازارها را با توجه به ابهاماتی که در یمن، عراق، لیبی و نقاط دیگر وجود دارد مضطرب می‌سازد.

به گفته این تحلیلگران، نگرانیهای بخش تقاضا باعث شده است بی‌ثباتی احتمالی در روند عرضه نفت خاورمیانه نسبتا نادیده گرفته شود.

بر اساس گزارش پلاتس، عربستان سعودی اواخر روز شنبه توقف موقتی ۵.۷ میلیون بشکه در روز از تولید نفت این کشور پس از حملات به تاسیساتش را تایید کرد اما اعلام کرد نفت مشتریانش را از طریق ذخایرش تامین خواهد کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند