خشونت با سلاح و میزان رو به گسترش آن منحصر به آمریکاست؛ و روزانه ۳۱۰ مورد تیراندازی مرگبار در آمریکا رخ می‌دهد. شهروند آمریکایی به سادگی می‌تواند از سوپر مارکت سلاح گرم خریداری کند و انواع مهمات و گلوله‌های مختلف را آنلاین سفارش بدهد و همه این فرایند‌ها قانونی است.

شمار سلاح‌های موجود در آمریکا هم اکنون از شمار شهروندان این کشور بیشتر است. جمعیت آمریکا بر اساس تازه‌ترین سرشماری، نزدیک به ۳۳۰ میلیون نفر شمارش شده و تازه‌ترین بررسی‌ها نیز نشان می‌دهد رقم سلاح‌های شخصی که با مجوز در اختیار افراد قرار گرفته بیش از ۳۹۰ میلیون قبضه سلاح است. در اینجا سخن از نیرو‌های پلیس یا ارتش در میان نیست بلکه داریم از شهروندانی سخن می‌گوییم که از حق مسلم خود در قانون اساسی بهره گرفته و برای دفاع از خود مسلح شده اند. این رقم نشان می‌دهد شهروندان آمریکایی نزدیک به نیمی از کلیه سلاح‌های شخصی موجود در دنیا را که رقمی بالغ بر ۸۵۷ میلیون قبضه سلاح گزارش شده در تملک خود دارند.
به گفته برخی هواداران سلاح شخصی، خریداری و نگهداری از سلاح گرم نه تنها حق قانونی هر شهروند آمریکایی است بلکه بهترین ایده برای دفاع از خود در این دنیای خطرناک است.

نتایج بررسی دیگری نشان داده است که احتمال هدف گلوله قرار گرفتن و جان باختن در آمریکا در مقایسه با هر یک از دیگر کشور‌های بزرگ و ثروتمند دنیا بیشتر است. بر اساس این بررسی، این احتمال در آمریکا از همه کشور‌های آفریقایی، اروپایی و تقریبا از همه کشور‌های آسیایی بیشتر است.

برخی هواداران سلاح از جمله علت‌های شدت گرفتن این احتمال در آمریکا را تهیه و توزیع بازی‌های ویدیویی خشونت آمیز و دامن زدن به این فرهنگ خشونت می‌دانند. اما برای نمونه در ژاپن برای هر فردی که از بازی‌های ویدیویی استفاده می‌کند در مقایسه با آمریکا هزینه بیشتری اتفاق می‌افتد، اما در ژاپن، خیلی کم پیش می‌آید که ۱۲ مورد تیراندازی مرگبار در طول یک سال رخ بدهد، در حالی که در آمریکا هر ساعت امکان تیراندازی مرگبار وجود دارد.

اما آیا موضوع مراقبت از بیماری‌های روانی در این زمینه دخالت دارد. شاید بتوان گفت: در برخی کشور سرانه اختصاص داده شده به درمان بیماری‌های روحی روانی بیشتر از آمریکاست، اما مسئله‌ی سلامت روان در همه جای دنیا وجود دارد.

مورد دیگری که وجود دارد بحث اختلاف‌های سیاسی است. اختلاف سیاسی در آمریکا بسیار فراگیر و حاشیه ساز است، اما کشور‌هایی همچون آلمان، فرانسه، انگلیس، هند و یونان و بسیاری مکان‌های دیگر در دنیا نیز با این موضوع درگیر هستند. در عین حال آمریکا تنها و تنها کشور ثروتمندی است که خشونت با سلاح در آن به رویدادی هولناک و عادی تبدیل شده و برآورد‌ها نشان می‌دهد روزانه ۳۱۰ مورد تیراندازی در آمریکا اتفاق می‌افتد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند